مشکلات آپارتمان نشینی

مشکلات آپارتمان نشینی – قوانین آپارتمان نشینی

مشکلات آپارتمان نشینی - قوانین آپارتمان نشینی
مشکلات آپارتمان نشینی

مشکلات آپارتمان نشینی – قوانین آپارتمان نشینی

مصائب یک آپارتمان­ نشین!

درباره مصائب و مشکلات آپارتمان ­نشینی حرف و حدیث بسیار است. هرچند مسائل و مشکلات آپارتمان نشینان از نظر ریالی بعضاً بی­ارزش است اما حسب تجربه­ای که از جلسات مشاوره و سوالاتی که افراد در شرایط مختلف از من می­پرسند به این نتیجه رسیده­ام که موضوع اصلاً ارزش ریالی نیست بلکه رعایت نکردن حقوق همسایگی و خودخواهی است که باعث رنجس و ناراحتی سایرین می­شود.

مشکلاتی که در آپارتمان­ها وجود دارد در اکثر موارد مشابه هستند. مانند مشکلات ورود غیرمجاز به قسمت­های اختصاصی و پارکینگ، قرار دادن وسایل شخصی در راه پله و مشاعات، هزینه نقاشی قسمت­های مشاعی و دیوار حیاط و پارکینگ، چگونگی استفاده از پشت بام، هزینه ­های مشترک، خرابی تاسیسات، خرابی یا شارژ آسانسور، عیدی نگهبان، باغبانی و خیلی چیزهای دیگر.

حتما بخوانید : مخالفت تعدادی از مالکین در بازسازی ساختمان

مشکلات آپارتمان نشینی
مشکلات آپارتمان نشینی

حقیقت این است که در قانون تملک آپارتمان­ ها به مصادیق مشکلات اشاره نشده است چون این قانون به نوعی جنبه ارشادی دارد و در ابتدا هر گونه تصمیم­گیری را به اساسنامه ساختمان منوط کرده و در مرحله بعد به مفاد این قانون و آیین ­نامه اجرایی آن.

حتما بخوانید : هزینه تعمیرات خانه اجاره ای و ۴ نکته مهم درباره

مزایا و معایب قانون تملک آپارتمان­ ها

کلی بودن مواد قانون تملک آپارتمان­ها هم خوب است و هم بد. خوب از این جهت که می­توان این قانون را در هر ساختمان با هر تعداد مالک و با هر نوع امکاناتی اجرا کرد. و بد از این جهت که چون مصادیق احکام آن معرفی نشده است لذا در اجرا ممکن است مالکان و ساکنین به اختلاف برخورد کنند.

از آنجایی که بیشتر آپارتمان نشینان آگاهی کمی از قوانین و مقررات آپارتمان نشینی دارند بیشتر با مشکلات آپارتمان نشینی دست و پنجه نرم می­کنند تا با لذت­ها و مزایای آن.

توصیه می­کنم که بعد از پایان این مقاله یک بار هم که شده نگاهی به مواد قانون تملک آپارتمان­ها بیندازید.

باور کنید مطالب این قانون سخت نیست و اگر هم سخت بود یا به پاسخ سوالتان نرسیدید می­توانید به کتاب پرسش­ها و پاسخ­های آپارتمان نشینی مراجعه کنید که به بسیاری از پرسش­های مرتبط با مشکلات و مصائب آپارتمان نشینی اشاره کرده است.

حتما بخوانید : آیا خرید و فروش پارکینگ جدای از آپارتمان امکان پذیر است؟

مشکلات آپارتمان نشینی – قوانین آپارتمان نشینی چیست ؟

اگر می­خواهید در زندگی آپارتمانی با مشکلات آپارتمان نشینی مواجه نشوید یا  مشکلات کمتری مواجه بشوید باید تا حدودی از ایده ­آل گرایی­ هاتون بگذرید و خواسته­ هاتون را تعدیل کنید. زندگی آپارتمان نشینی نوعی مشارکت و همزیستی دسته جمعی با برخی محدودیت­ها است مانند وقتی که با دوستان و اقوام به صورت خانوادگی به مسافرت چند روزه می­روید.

قطعاً مشکلاتی بر سر راه زندگی آپارتمان نشینی هست و کسی منکر آن نیست. یا باید بیشتر هزینه کنید و آنقدر قدرت مالی داشته باشید که خانه ویلایی یا مستغلاتی تهیه کنید یا به قولی بسوزید و بسازید.

با آگاهی از حقوق و تکالیف ناشی از زندگی آپارتمانی یقین دارم که شرایط و کیفیت زندگی در آپارتمان­ها جذاب و شیرین می­شود.

حتما بخوانید : قسمت های مشترک آپارتمان و قسمت های اختصاصی آن کجاست ؟

توجه مشکلات آپارتمان نشینی و قوانین آپارتمان نشینی

واقعاً بی­ انصافی است که فقط به فکر خودمان و فرزندان­مان باشیم و با ایجاد سر و صدای ناهنجار و به اعتقاد اینکه چهاردیواری اختیاری است یا جلوی بچه­ ها را نمی­توان گرفت، باعث آزار و اذیت روحی سایر همسایگان شویم.

وقتی پارکینگ ­ها اختصاصی هستند و استفاده از آنها مخصوص مالکین واحدهای آپارتمانی مربوطه است سایر همسایگان باید بدانند که حتی حق قرار دادن یک دوچرخه را هم در فضای پارکینگ ندارند.

حتما بخوانید :  خرید خانه و آپارتمان به روش وکلای دادگستری!

کسی که یک پارکینگ دارد نمی­تواند علاوه بر خودرو، موتورسیکلت یا دوچرخه فرزندش را هم در فضای محدود پارکینگ پارک کند یا قرار بدهد و باعث سختی سایر همسایه­ ها در ورود و خروج به پارکینگ شوند.

شاید فکر کنید چهار دیواری اختیاری است. اما سخت در اشتباهید چون چهار دیواری نه تنها اختیاری نیست بلکه اگر در همان چهار دیواری خودتان باعث اذیت و آزار دیگران شوید از طریق دادسرا و سایر مراجع قانونی امکان شکایت علیه شما فراهم است.


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص امور ملکی

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاه‌تان را بنویسید: