۵ نکته مهم درباره مدت اجاره‌ نامه

مدت اجاره‌ نامه

درباره مدت اجاره‌ نامه

۵ نکته مهم درباره مدت اجاره‌ نامه

درباره عقد یا قرارداد اجاره نکات ظریفی هم در قانون مدنی و هم در قانون روابط موجر و مستأجر مصوب سال ۱۳۷۶ و آیین‌­نامه اجرایی آن مصوب سال ۱۳۷۸ پیش‌بینی‌شده است که هر موجر و مستأجری ضرورت دارد که به آن‌ها توجه ویژه‌­ای داشته باشند که در ادامه به آن‌ها اشاره می­کنیم.

حتما بخوانید : آیین نامه اجرایی قانون موجر و مستاجر ۱۳۷۶

درباره مدت اجاره‌ نامه

 

نکته ۱ درباره مدت اجاره‌ نامه

 تعیین مدت در هر قراردادی یک امر مهم و ضروری محسوب می­شود. اهمیت درج مدت اجاره در اجاره‌­نامه تا آنجاست که طبق قانون مدنی اگر در اجاره‌­نامه مدت تعیین نشود باعث بطلان قرارداد خواهد شد.

درباره مدت اجاره‌ نامه

نکته ۲ درباره مدت اجاره‌ نامه

در تعیین مدت اجاره اساساً هیچ­گونه محدودیتی وجود ندارد و قانون طرفین قرارداد یعنی موجر و مستأجر را آزاد گذاشته تا هر مدتی را اعم از ساعتی، هفتگی، روزانه، ماهانه یا سالانه به‌عنوان مدت قرارداد اجاره تعیین کنند.

درباره مدت اجاره‌ نامه

 

حتما بخوانید : قانون روابط موجر و مستاجر مصوب سال ۱۳۵۶

نکته ۳ درباره مدت اجاره‌ نامه

می­توان در اجاره‌نامه شرط نمود که مدت قرارداد در پایان مدت اجاره به‌صورت خودکار و خودکار برای همان مدت تمدید بشود یا منوط به توافق طرفین باشد. روش دوم اولویت دارد چون ممکن است موجر خودش بخواهد از آن محل استفاده بکند یا با توجه به افزایش قیمت­ها بخواهد میزان قرض‌­الحسنه یا اجاره بهاء را افزایش بدهد که با تمدید خودکار چنین امکانی فراهم نیست مگر اینکه در خود اجاره­نامه قید شود که هرساله فلان درصد به مبلغ اجاره بهاء افزوده خواهد شد.

درباره مدت اجاره‌ نامه

حتما بخوانید : شیوه تخلیه ملک استیجاری پس از پایان مدت اجاره

نکته ۴ درباره مدت اجاره‌ نامه

اجاره­‌نامه باید شروع و پایانی داشته باشد. شروع اجاره ممکن است هم‌زمان با امضای قرارداد و یا مدتی پس از امضای قرارداد تعیین‌شده باشد.

درباره مدت اجاره‌ نامه

 

نکته ۵ درباره مدت اجاره‌ نامه

عدم سکونت مستأجر در محل استیجاری در مدت قرارداد، تأثیری در حق موجر به مطالبه اجاره بهاء ندارد. حتی اگر مستأجر زودتر از موعد پایان قرارداد آن محل را تخلیه کند تأثیری در تکلیف او به پرداخت امور ماهانه تا پایان مدت قرارداد ندارد.


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید