فرق سرقفلی با حق کسب و پیشه – سرقفلی را قورت بده!

فرق سرقفلی با حق کسب و پیشه

فرق سرقفلی با حق کسب و پیشه

 

فرق سرقفلی با حق کسب و پیشه

سرقفلی را قورت بده!

چرا می­گوییم سرقفلی را قورت بده؟ چون هنوز خیلی­ها نمی­دانند معنی سرقفلی چیست و خیلی­ها هم که فکر می­کنند صاحب سرقفلی هستند نمی­دانند که فرق سرقفلی با حق کسب و پیشه چیست.

اگر شما مشاور املاک یا کارشناس امور ملکی یا مالک یا مستاجر یک ملک تجاری هستید باید بتوانید سرقفلی را قورت بدید وگرنه با مشکلات زیادی مواجه می­شوید.

حتما بخوانید : سرقفلی یا حق کسب و پیشه، مسئله این است!

  • چرا و چگونه باید سرقفلی را قورت بدهیم؟

هرکسی که با خریدوفروش املاک تجاری یا دلالی املاک تجاری مثل مغازه یا فروشگاه­ها و سایر محل­های کسب و کار سروکار دارد خواه ناخواه با موضوع سرقفلی مواجه می­شود که دانستن معنای دقیق و حقوقی سرقفلی می­تواند سود و منافع سرشاری برای شما داشته باشد یا حداقل اینکه جلوی ضرر احتمالی را می­گیرد.

اما در پاسخ به این سوال که چگونه باید سرقفلی را قورت بدهیم این است که ما چند اصل را به شما معرفی می­کنیم تا با رعایت آنها منبعد آگاهانه اقدام به خرید و فروش سرقفلی کنید و استاد سرقفلی بشوید.

 

اصول اصلی فرق سرقفلی با حق کسب و پیشه از دیدگاه وکیل دعاوی سرقفلی

۱- اصل اول این است که باید به فرق سرقفلی با حق کسب و پیشه مسلط بشوید.

۲- سرقفلی در قانون روابط موجر و مستاجر مصوب سال ۱۳۷۶ معرفی شده در حالی که حق کسب یا پیشه مربوط به قانون روابط موجر و مستاجر مصوب سال ۱۳۵۶ است.

۳- سرقفلی و همچنین حق کسب یا پیشه فقط به مکان­های تجاری مثل مغازه­ها و فروشگاه­ها تعلق می­گیرد.

۴- برخی از مکان­هایی که کاربری تجاری ندارند ولی از قدیم الایام مورد استفاده تجاری قرار گرفته­اند به آنها حق کسب یا پیشه تعلق می­گیرد مشروط بر اینکه مشمول قانون روابط موجر و مستاجر سال ۱۳۵۶ باشند.

۵- حق سرقفلی و حق کسب یا پیشه متعلق به مستاجر است. با این تفاوت که ایجاد حق سرقفلی منوط به پرداخت وجهی در ابتدای اجاره به موجر است (به غیر از قرض­الحسنه) اما حق کسب یا پیشه در پایان اجاره و بدون پرداخت وجهی از سوی مستاجر به او تعلق می­گیرد.

حتما بخوانید : خرید سرقفلی با طعم مالکیت!

۶- شیوه تخلیه محلی که دارای حق سرقفلی است با محلی که مستاجر آن دارای حق کسب یا پیشه است متفاوت است.

۷- حق سرقفلی حتی با انتقال محل سرقفلی به غیر یا تغییر شغل ذایل نمی­شود و موجر هنگام تخلیه باید حق سرقفلی را به قیمت عادله روز به مستاجر پرداخت کند اما حق کسب یا پیشه با تغییر شغل کلاً ذایل می­شود و با انتقال محل به غیر به نصف تقلیل پیدا می­کند.

۸- و تفاوت­های دیگری که باید با تحقیق و مطالعه در منابع حقوقی به آن دست پیدا کنید تا بتوانید سرقفلی را قورت بدهید.


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


 

 

اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید