عقد اجاره و سه ویژگی ممتاز آن چیست؟

عقد اجاره چیست ؟

 

عقد اجاره

تعریف عقد اجاره – عقد اجاره چیست ؟

اجاره عقدی است که به موجب آن مستاجر، مالک منافع عین مستاجره می شود. مثلاً با امضای اجاره نامه، مستاجر در مدت اجاره مالک منافع بعنی حق استاده از محل استیجاری می شود و بسته به کاربری ملک می تواند از منافع آن برای سکونت و یا کسب و کار و غیره استفاده بکند.

حتما بخوانید : شیوه تخلیه املاک مشاعی اجاره ای

سه ویژگی ممتاز عقد اجاره

عقد اجاره

۱)- عقد اجاره جزء عقود و قراردادهای لازم است یعنی هیچ یک از موجرین و مستاجرین تا پایان مدت قرارداد حق فسخ یکطرفه اجاره نامه را ندارند. بنابراین اگر مستاجر برای مدت یکسال خانه و یا آپارتمانی را اجاره یکند و پس از شش ماه آن را حتی اگر تخلیه کند ولی موجر راضی به انحلال و فسخ قرارداد نباشد، مستاجر بازهم ملزم به پرداخت اجور ماهانه تا پایان مدت قرارداد می باشد. مگر اینکه در شرایط خاصی آن هم به حکم قانون باطل شود و یا به یکی از طرفین حق فسخ داده شود.

حتما بخوانید : شیوه تخلیه ملک استیجاری پس از پایان مدت اجاره

۲)- فوت و یا حجر موجر و یا مستاجر تاثیری در اعتبار عقد اجاره ندارد. پس اگر حتی بلافاصله بعداز امضای اجاره نامه موجر فوت کند اجاره معتبر است و ورثه موجر مکلف به تحویل عین مستاجره به شخص مستاجر یا قائم مقام او می باشند.

۳)- هرگاه محل استیجاری به واسطه عیب و خرابی از قابلیت انتفاع و استفاده خارچ شود و نتوان عیوب و نواقص را برطف نمود، اجاره باطل می شود. لذا نواقص و ایرادات چزئی که مانع انتفاع مستاجر نیستند تاثیری در اعتبار اجاره نامه ندارد.


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

124 WooCommerce Floating Cart

124 products in the cart.

جمع کل: 14795000 تومان

مشاهده سبد خرید تسویه حساب