ماهیت شرط پشیمانی ۴۸ ساعته در قراردادهای ملکی

شرط پشیمانی در قرارداد

شرط پشیمانی در قرارداد
شرط پشیمانی در قرارداد

در بیشتر مبایعه نامه ها و قراردادهای ملکی مثل خرید و فروش خانه و آپارتمان با یک شرط معروفی با عنوان شرط پشیمانی ۴۸ ساعته مواجه هستیم. مطابق این شرط هریک از دو طرف معامله ظرف ۴۸ ساعت از امضای قرارداد می توانند اعلام فسخ کنند و باید از عهده پرداخت خسارت طرف مقابل برآید.

اما اینکه ساز و کار استفاده و اعمال این شرط در قراردادهای ملکی چگونه است و بایدها و نبایدهای آن چیست، موضوعی است که در این فایل صوتی به آن پرداخته شده است. یک نکته خیلی مهمی که ۹۹ درصد خریداران و فروشندگان به آن توجه ندارند اهمیت این شرط و چگونگی نوشتن متن آن و ضمانت اجرای مناسب و فنی آن است. مثلاً در قرارداد نوشته می شود:

هر یک از طرفین ظرف ۴۸ ساعت از تاریخ این قرارداد می تواند آنرا فسخ کند و باید ۴۰۰ میلیون تومان به عنوان خسارت به طرف مقابل بپردازد.

حتما بخوانید : با این کار جلوی فسخ هر نوع قراردادی را بگیرید!

شاید این متن از نظر شما کافی باشد اما دید حقوقی من بعنوان یک وکیل که ده ها مدل از اینگونه پرونده ها را وکالت کرده ام می گوید این متن ناقص است و نیاز به تکمیل دارد. مثلاً یکی از ایراداتش این است که اگر برفرض قیمت خانه یا دلار گران شد و فروشنده تصمیم گرفت معامله را فسخ کند ولی اگر قدرت پرداخت خسارت را نداشت تکلیف خریدار چیست؟ آیا به صرف ارسال اظهارنامه مبنی بر پشیمانی بدون پرداخت خسارت کافی است؟ به عبارتی برای استفاده از شرط پشیمانی در قرارداد باید ضمن تعیین مهلت، باید برای پرداخت خسارت هم زمان مناسبی تعیین شود تا اگر خسارت پرداخت نشد، قرارداد پابرجا باشد و دیگر امکان فسخ نداشته باشد. این به نفع خریدار است که چنین قیدی را اضافه بکند به این شرط.

مشخصات 
نوع فایل: MP3
عنوان: ماهیت شرط پشیمانی ۴۸ ساعته در قراردادهای ملکی
مدرس: محمدرضافولادی – وکیل قراردادها و دعاوی ملکی
زبان: فارسی
مدت: فقط ۳:۳۴ دقیقه!

شرط پشیمانی در قرارداد


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص امور ملکی

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


 

اشتراک گذاری این مطلب

22 thoughts on “ماهیت شرط پشیمانی ۴۸ ساعته در قراردادهای ملکی”

 1. عرض سلام و احترام خدمت جناب فولادی
  در رابطه با خرید آپارتمانی با سند مسکونی، اما موقعیت اداری، سوالاتی را از حضرتعالی دارم:
  ۱-آیا با توجه به اینکه ملک مذکور دارای سند مسکونی اما با موقعیت اداری است، فروشنده ملزم به ارایه مفاصاحساب از اداره بیمه می باشد؟ در صورت عدم تمایل ایشان به دریافت مفاصاحساب بیمه، آیا ضمن استفاده از قانون تسهیل، فروشنده می تواند طی نوشته ای مکتوب، کلیه بدهی های بیمه تا تاریخ انتقال سند را متقبل شود؟
  ۲-اینجانب تا ماه های آینده می بایست به خدمت سربازی اعزام شوم، در صورتیکه تاریخ تنظیم سند و حضور در دفترخانه در دوره سربازی اینجانب واقع شود و اینجانب نتوانم در دفترخانه حاضر باشم، آیا این موضوع دلیل موجهی بر عدم حضور من، خواهد بود؟
  ۳-آپارتمان مذکور در طبقه بالای پاساژی واقع شده است، آیا این آپارتمان، دارای قدرالسهم تجاری از مغازه های زیرین خود، خواهد بود؟
  پیشاپیش از صبر و حوصله حضرتعالی، کمال تشکر را دارم

  • سلام و درود
   ۱-قانون تسهیل ظاهرا لغو شده از سویی کاربری اداری منوط به استفاده از مشاغل موضوع قاون شهرداری هاست. لذا میتوانید ابتدا از شهرداری استعلام کنید که مشکل ماده ۱۰۰ نداشته باشد.
   ۲-توجیه فوق پذیرفته نیست چون شما هم اکنون میتوانید به نزدیکان خود وکالت بدهید تابجای شما اقدام کنند.
   ۳-خیر اما پشت سند را مطالعه کنید هر حقوقی داشته باشد پشت سند درج شده است.

 2. سلام خسته نباشید…. ببخشید در متن مبایعه نامه ی ما یک بند هست ک در اون نوشته شده:طرفین متعهد وملزم هستند که به انجام تعهدات خود به شرح این مبایعنامه اقدام کنند چنانچه خریدار یا فروشنده به هرنحوی از تعهدات خود سرباز بزنند مبلع بیست میلیون علاوه بر خسارات وارده به عنوان پشیمانی به طرف مقابل خود بپردازند….
  درضمن ما خریدار هستیم و باید مبلغ ۲۵ میلیون بصورت وام مسکن به فروشنده بدهیم ولی در مبایعنامه وام مسکن قسد نشده و شاید چند روز از روز سند زدن در محضر رد بشود تا وام را بدهند…. ایا در صورت شکایت فروشنده ما باید بیست میلیون تومان را بدهیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • سلام و درود
   اولا با این شرط امکان فسخ قرارداد به عنوان پشیمانی در محاکم پذیرفته نمی شود و اعتقاد دارند این شرط برای تحکیم معامله است. از طرف دیگر به عقیده بنده این مبلغ ۲۰ میلیون تومان برای زمان پشیمانی است صرف نظر از اینکه امکان پشیمانی نیز منتفی است و به صراحت درباره عدم حضور چیزی قید نشده است. البته اگر کل قرارداد یا مبایعه نامه را ببینیم قطعا نظر دقیق تر ارائه می کنیم. در صورت تمایل می توانید از طریق واتس آپ با پرداخت هزینه نسبت به ارسال تصویر مبایعه نامه به شماره ۰۹۱۲۵۰۲۲۶۶۷ اقدام کنید تا بررسی فنی بشود.
   در خصوص روز محضر شما بایستی پول نقد یا چک تضمین شده ببرید حتی روز بعدش هم تاثیری ندارد. اگر شرط وام نشده نمی توانید اثبات کنید و شرایط به ضرر شما است.

 3. سلام خسته نباشید
  قیمت پشیمان کرد معامله چقدر است به طور مثال ۶۰۰ میلیون؟؟
  نحوه تعیین تاریخ گرفتن پشیمان کرد به چه صورت است؟؟

  • سلام و درود
   قانونی ندارد و توافقی است. از یک ریال تا هر عددی.
   اما من توصیه میکنم یا ده درصد کل ثمن معامله تعیین بشه یا اگر روزانه است خسارت چهارتا صفر از کل ثمن کم کنید میشه روزی ۶۰ هزار تومان

 4. سلام
  اگر زمان و ساعت جهت حق پشیمانی در قولنامه مشخص نباشد و فقط عدد ریالی جهت پشیمانی ذکر شده باشد ، تا چه زمانی فسخ امکان پذیر هست البته یکطرفه

 5. باسلام ملکی رابرای فروش قولنامه کردیم ولی عوارض شهرداری تفکیک نشده وهمسایه هابرای تفکیک آن همکاری نمیکنندوخریدارهم میگوید من تاتفکیک نشود قسط آخررانمیدهم درصورتیکه مشکلی ایجادنمیشودومسئله ی مهمی برای بنام زدن سندبوجودنمیاید تکلیف ماچیست؟آیامیتوانیم معامله رافسخ کنیم؟

  • سلام و درود
   بدون دیدن قولنامه نمیشه نظر قطعی داد. شرایط فسخ رو باید در قرارداد ببینید.بهتر است به دفتر وکیل متخصص دعاوی ملکی و قراردادها جهت مشاوره حضوری مراجعه کنید.

 6. با سلام
  حدود یک سال و نیم پیش آپارتمانی خریداری کردم که به علت اینکه سند آن هنوز آماده نبود تا به امروز سند نزدم اما فروشنده به تازگی اعلام می‌کند که پشیمان شده .بنا به یک بند قرار داد که نوشته(( یک‌چهارم ثمن معامله حق پشیمانی است)) و زمانی برای آن تعیین نشده. آیا ایشان میتواند از طریق محاکم قضایی نسبت به فسخ قرار داد اقدام کند؟
  با تشکر

  • سلام و درود
   اگر در متن قرارداد یا قولنامه تاریخ برای انتقال سند در دفترخانه تعیین شده باشد چنین حقی ندارد چون به منزله تعیین مدت برای استفاده از حق فسخ است.نگران نباشید در صورت نیاز به مشاوره درخواست خود را در قسمت مشاوره حضوری ثبت کنید.

 7. باسلام.من باغی را قولنامه دستی کردم (تمام باغات ان منطقه سند ندارند و ب همین شکل معامله میشوند)شورا و شهود وافراد ذینفع هم امضا کردند ودر قولنامه ذکر شد که حق فسخ برای طرفین وجود ندارد و قرار بر پرداخت مبلغ طی دوفقره چک شد که تاریخ اولین چک یک هفته بعد از معامله بود اما در روزسررسید اولین چک فروشنده اعلام کرد که قصد فسخ دارد و از پاس کردن چک امتناع کرد و چکها را بازگرداند و با تهدید و ارعاب قصد پس گرفتن قولنامه رادارد و هیچگونه خسارتی هم نمیپردازد. آیا از نظر قانونی این قولنامه معتبر است؟

  • سلام و درود
   اگر واقعا همینطوری که میفرمایید قرارداد بستید هیچ حقی برای فسخ ندارد. محکم بایستید و از حقوق تان دفاع کنید. فسخ کردن دلبخواهی نیست. اگر هم امکان فسخ شرط شود ولی وجه التزام پیش بینی نشود امکان مطالبه خسارت نیست مگر بابت کمیسیون بنگاه .

 8. سلام ما حدود دو هفته پیش آپارتمانی را خریده ایم و قولنامه کرده ایم واحد سند ندارد و قولنامه ای است ما واحد را به مبلغ صدو سی میلیون خریدیم و همان موقع قولنامه هفتاد میلیون را نقدا پرداخت کرده ایم و شصت میلیون ما بقی را دو فقره چک سی میلیونی دادیم و مبلغ پانزده میلیون بابت خسارت پشیمانی در قولنامه لحاظ شده و حالا بعداز مدت دو هفته فروشنده ابراز پشیمانی می کند که ارزان فروخته و میخواد معامله را فسخ کند ولی ما حاضر نیستیم فسخ کنیم حتی در صورت پرداخت خسارت
  در این صورت ایا او می تواند معامله را فسخ کند یا خانه را به ماتحویل ندهد؟؟

  • سلام و درود
   باید قرارداد رو ببینم تا بتونم نظر دقیق و حقوقی بدیم. اما اگر شرط پشیمانی شده باید فوری استفاده کند.اگر ظهارنامه ارسال نکرده بعداز گذشتن یکی دو هفته دیگر نمی تواند حق فسخ استفادهرکند. اگر با کمی هزینه رضایت میده مصالحه کنید و الا باید مننظر دعوای حقوقی باشید. اگر تهران ساکن هستید برای بررسی قولنامه وقت مشاوره حضوری با دفتر ما بگیرید.

 9. با سلام .. اگر برای خسارت در صورت پشیمانی طرفین مدت زمان معینی مشخص نشده باشه معامله باطل است یا نه!

  • سلام و درود
   طبق ماده ۴۰۱ قانون مدنی پاسخ مثبته یعنی بله.
   اما در رویه قضایی چند سال اخیر برای حفظ قراردادها اینگونه تصمیم گیری می کنند که اگر در قرارداد برای تحویل یا انتقال سند موعد تعیین شده باشد به منزله این است که شرط پشیمانی یا شرط فسخ دارای مدت است و لذا ادعای باطل بودن قرارداد را نمی پذیرند به خصوص اگر مدت زمان نسبتا زیادی از زمان انعقاد قرارداد گذشته باشد که به منزله عدول از حق فسخ تلقی می شود.

 10. سلام و وقت بخیر سپاسگزارم اگر وقت بگذارید پاسخ بنده را بدهید
  قولنامه خانه اجاره ای کرده ایم دو هفته قبل که تاریخ شروع اجاره و ساکن شدن دو هفته دیگر می‌باشد ولی ما پشیمان شدیم چون بودجه اجاره آن را نداریم خانه هیچ مشکل و ایرادی ندارد کارمزد بنگاه هم فرمودند پانصد هزار میشود
  حالا در صورت فسخ باید خسارت بدهیم ؟؟؟؟

  • سلام و درود
   اجاره جز عقود لازم است و با پشیمانی و یکطرفه قابل فسخ نیست. حتی اگر سکونت نکنید موجر می تواند مطالبه اجور معوقه بکند. پس بهتر است با توافق قضیه را حل کنید و حتی هزینه بنگاه را بدهید تا خلاص شوید. نمونه پرونده شما رو داشتم و وکیل موجر بودم و اگرچه مستاجر سه ماه سکونت کرده بود اما محکوم به پرداخت اجاره همه مدت ان شد. پس ریسک نکنید و تا دیر نشده اقدام کنید.

   • درود بر شما
    آپارتمانی پیش خرید کردم مبلغ فسخ به نسبت افزایش قیمت ها ناچیز میباشد موعد تحویل فرا رسیده و فروشنده واحد را نیمه کاره رها کرده وتماسهای املاک وبنده راپاسخ نمی‌دهد بهترین راهکار از نظر شما چیست؟
    سپاسگذارم

    • سلام و درود
     از سازنده خریدید یا مالک؟
     باید در تاریخ های مندرج در قرارداد مثل تاریخ تنظیم سند در محضر حاضر شوید و گواهی عدم حضور دریافت کنید. ضمنا با توجه به متن قرارداد میتوانید وی را الزام به انجام تعهد کنید. در کل برای ارائه نظر دقیق باید قرارداد شما توسط وکیل متخصص امور ملکی ملاحظه شود. اگر تهران هستید با دفتر ما تماس بگیرید.یا در سایت درخواست مشاوره حضوری ثبت کنید.

دیدگاه‌تان را بنویسید: