سرقفلی چیست ؟

سرقفلی چیست ؟

سرقفلی چیست ؟

 

سرقفلی چیست ؟

برای جواب سوال سرقفلی چیست باید گفت سرقفلی عبارت است از وجهی که در ابتدای اجاره محل ها یا مکان های تجاری مثل مغازه فروشگاه و یا پاساژ از طرف مستاجر به موجر یا مالک آن محل تجاری داده میشود.

سرقفلی با ودیعه یا پول پیش تفاوت دارد و یک مبلغ اضافه بر آن محسوب می شود سرقفلی یک اصطلاح حقوقی پرکاربرد است که در قانون روابط موجر و مستاجر سال ۱۳۷۶ به آن اشاره شده است

اگر مستاجر محل تجاری در پایان مدت اجاره بخواهد آن ملک یا محل را تخلیه کند موجر بابد طبق ماده ۹ آیین نامه قانون روابط موجر و مستاجر مصوب سال ۱۳۷۸ ،قیمت عادله روز سرقفلی را به مستاجر پرداخت کند مگر اینکه در اجاره نامه به گونه دیگری شرط شده باشد.

حتما بخوانید : خرید سرقفلی با طعم مالکیت!

انواع دیگر سرقفلی چیست ؟

اما یک سرقفلی دیگری هم داریم تحت عنوان حق کسب یا پیشه یا تجارت که در قانون روابط موجر و مستاجر سال ۱۳۵۶ به آن اشاره شده است.

حق کسب و پیشه چیست ؟

حق کسب یا پیشه عبارت است از حق مرغوبیت ملک تجاری یا حق ناشی از جلب مشتری که در طی سالیان متمادی ناش از کار و فعالیت کسبی توسط مستاجر، در محل تجاری استیجاری ایجاد شده است که هنگام تخلیه ملک تجاری موجر باید وجهی را تحت عنوان حق کسب یا پیشه به مستاجر بپردازد ، بدون آنکه مستاجر قبلا و در زمان اجاره کردن این ملک تجاری،و جهی را بابت سرقفلی و یا حق کسب و پیشه به موجر داده باشد.

با توجه به اینکه ماهیت سرقفلی و حق کسب یا پیشه متفاوت است لذا هنگام بروز اختلاف بین موجر و مستاجر در مکان های تجاری، هریک از آنها باید برای حفظ حقوق و منافع خود به یک وکیل حرفه ای و متخصص در زمینه دعاوی سرقفلی و مکان های تجاری مراجعه کنند تا ضمن دریافت مشاوره حضوری و یا انعقاد قرارداد وکالت، بتواند از حقوق موجر و مستاجر به طور کامل دفاع کند


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید