چه کسی چک مرا دزدید؟

سرقت چک

سرقت چک
سرقت چک

چه کسی چک مرا دزدید؟

مقدمه

شاید برای شما یا نزدیکانتان اتفاق افتاده باشد که چکی را بابت طلب از کسی دریافت کردند و به دلایلی به سرقت رفته باشد. همچنین چک از صاحب دسته چک نیز به سرقت برود.

فرقی نمی کند که چک سفید و خالی از هر نوشته ای باشد یا سفید امضاء یا تکمیل شده باشد در هر حال اگر کسی چک شما را دزدید باید برای جلوگیری از عواقب احتمالی از طریق مراجع قانونی اقدامات لازم را انجام بدهید.

یک نکته خیلی مهمی که در مورد سرقت چک باید بدانید این است که بین مفقودی چک و سرقت چک یا دزدیدن آن از نظر قانونی تفاوت وجود دارد به همین دلیل شیوه اقامه دعوی و مرجع رسیدگی کننده به این دو ادعا فرق دارد.

حتما بخوانید : کلاه برداری در معاملات ملکی چگونه اتفاق می افتد؟

سرقت چک و پیگیری آن

  • مرجع رسیدگی به چک های سرقتی کجاست؟

وقتی یک یا چند فقره از چک هایتان توسط شخصی به سرقت برود باید سریعا به دادسرای محل وقوع جرم یعنی محل دزدیدن چک ها مراجعه کنید و با ارائه کارت ملی و شرح موضوع علیه سارق چک شکایت کنید.

اگر دادسرا بسته باشد ابتدا از طریق بانک مربوطه که از آن دسته چک دریافت کردید باید اعلام سرقت چک کنید دستور عدم پرداخت و وصول چک را بدهید، بانک تا یک هفته جلوی حساب را بابت پرداخت آن چک می بندد مشروط بر اینکه به میزان چک سرقتی در حسابتان وجه نقد موجود باشد.

بعد از دستور عدم پرداخت، فوراً و بدون معطلی به دادسرا مراجعه کنید و پس از شکایت گواهی آنرا به بانک تحویل بدهید تا جلوی پرداخت آن چک تا تصمیم نهایی دادگاه گرفته شود.

حتما بخوانید : رد شکایت کیفری چک برگشتی و اقدامات حقوقی بعد از آن برای طرح دعاوی

تفاوت سرقت چک و مفقودی چک

بعضی ها وقتی چکی را گم یا مفقود می کنند می روند بانک و سپس در دادسرا اعلام سرقت چک می کنند که این موضوع می تواند تبعات کیفری سنگینی داشته باشد. وقتی چکی را گم کردید باید به شورای حل اختلاف محل مفقودی چک بروید و طی دادخواست حقوقی اعلام مفقودی کنید و سپس قرار اعلام مفقودی را به بانک تحویل داده تا جلوی آن چک را ببندد.

حتما بخوانید : آشنایی با ماهیت حقوقی و کیفری چک 

چه کسانی حق شکایت بابت سرقت چک را دارند؟

هم صاحب حساب یا صادر کننده چک و هم کسی که ذینفع چک بوده و چک از او سرقت شده است البته فرد اخیر باید به همراه صاحب حساب یا صادر کننده چک باهم به بانک و دادسرا مراجعه کنند.

حتی اگر سارق را هم نشناسید می توانید در شکوائیه فقط مشخصات خودتان  را بنویسید و جای مشخصات متشاکی یعنی سارق را خالی بزارید یا بنویسید ناشناس.


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


 

اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید