آقای مالک دست نگه دار! نباید هیچ گاه قبل از تکمیل ساختمان سهم سازنده را رسماً به نام او انتقال بدهید

زمان انتقال سهم سازنده

زمان انتقال سهم سازنده

 

نباید هیچ گاه قبل از تکمیل ساختمان سهم سازنده را رسماً به نام او انتقال بدهید

نوشتن قرارداد مشارکت در ساخت شاید یکی از سخت­ ترین قراردادهای ملکی باشد. از آنجایی که مدت این قرارداد در مقایسه با سایر قراردادهای ملکی نسبتاً طولانی­ تر است از طرفی تعهدات مختلفی نیز برعهده مالک و به خصوص سازنده در نظر گرفته می­شود.

اگر مالک و سازنده از قبل با هم آشنایی یا ارتباطی داشته باشند کار کمی آسان­ تر است و نگرانی­ ها کمتر  می­باشد.

چنانچه شما به عنوان مالک قصد دارید در قالب قرارداد مشارکت در ساخت با یک سازنده شریک شوید باید نکات مهمی را مورد توجه قرار دهید.

معمولاً کار شراکتی با مشکلات و اختلاف نظرهایی مواجه می­شود و اگر مفاد قرارداد کامل نباشد دو طرف با مشکلات جدی مواجه می­شوند.

در پرونده­های حقوقی متعددی شاهد اختلاف بین مالک و سازنده بوده­ام که شاید حتی بر سر مسائل کوچک با مشکلات جدی و بزرگ مواجه شده­اند. مثلاً بر سر مارک و برند درب­های ساختمان یا مصالح به کار رفته یا حتی رنگ کاشی و سرامیک به اختلاف و درگیری منجر شده است.

در یک قرارداد مشارکت در ساخت بیشتر تعهدات و مسئولیت­ها سمت سازنده است. و مالک باید به گونه­ای متن قرارداد مشارکت را تنظیم کند که بتواند با حداکثر اطمینان با سازنده مشارکت و همکاری در پروژه ساخت و ساز داشته باشد.

یکی از تعهدات سازنده این است که ساختمان را در مهلت تعیین شده بسازد و به مالک تحویل بدهد.

اغلب سازندگان انتظار دارند که در همان ابتدای شراکت و امضای قرارداد مشارکت، مالک سهم آنها را رسماً و در دفترخانه اسناد رسمی به نام آنها انتقال بدهد.

زمان انتقال سهم سازنده

یک سازنده منطقی باید منافع مالک و نگرانی­های او را درک کند. مالک که تمام سرمایه خود را در اختیار سازنده قرار داده است نباید وقتی که سازنده سرمایه­ گذاری کافی در پروژه تزریق نکرده است، تمام سهم سازنده را به طور رسمی به او انتقال بدهد.

زمان انتقال سهم سازنده به صورت رسمی

انتقال سهم سازنده به صورت رسمی در ابتدای قرارداد و همزمان با امضای قرارداد مشارکت در ساخت یک اقدام صد در صد اشتباه و خطرناکی است. چون حتی اگر سازنده به تعهدش عمل نکند باز هم مالک میزان سهمی است که رسماً به نامش انتقال داده شده است و اگر ورشکست شود قطعاً تکمیل پروژه با اشکال مواجه می­گردد.

اگر مالک هستید فقط در قرارداد مشارکت به سهم سازنده اشاره کنید و شرط کنید که انتقال رسمی منوط به تکمیل و تحویل ساختمان است و حتی در صورت تاخیر یا عدم انجام تعهدات، مالک حق فسخ قرارداد را دارد و سهمی به سازنده انتقال داده نمی­شود.


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید