دعاوی فسخ معامله

دعاوی فسخ معامله

دعاوی فسخ معامله چیست ؟

دعاوی فسخ معامله یکی از شایع ترین اصطلاحات حقوقی و قضایی است که به هنگام بروز اختلافات قراردادی به خصوص در قراردادهای ملکی و خرید و فروش ملک و آپارتمان به گوش می رسد و وکلای ملکی روزانه به دفعات با آن در پرونده های موکلین یا مشاوره های حقوقی با آن مواجه هستند.
دعوای فسخ معامله، دعوایی است که به موجب آن یکی از طرفین قرارداد مثل موضوع معاملات ملکی از دادگاه صالح تقاضا می کند که ضمن رسیدگی به خواسته او حکم به تایید و اعلام فسخ قرارداد فیمابین او و طرف دیگر دعوا صادر کند. فسخ به معنا و مفهوم نقض و بی اعتبار کردن است و منظور از آن در ادبیات حقوقی و وکالتی یعنی از ارزش و اعتبار انداختن و منحل کردن یک قراردادی که از ابتدا به شکل صحیح و قانونی منعقد شده است.

حتما بخوانید : دعوای ابطال سند رسمی

دعاوی فسخ معامله و اصطلاحات دیگر آن

در کنار فسخ، از اصطلاحات دیگری مانند اقاله، تفاسخ، انفساخ و یا منفسخ و سایر اشکال و عناوین دیگر استفاده می شود که هر کدام از این عناوین حقوقی دارای بار معنایی ویژه ای هستند. فسخ یعنی بی اعتبار و منحل کردن یکطرفه قرارداد توسط یکی از طرفین قرارداد یا شخص ثالث. فسخ قرارداد ویژه عقود لازم است. یعنی عقود و قراردادهایی که بدون توافق دو طرف عقد قابل انحلال نباشد مگر به واسطه درج شرط در آن عقد یا قرارداد. مانند عقد بیع (خرید و فروش) یا عقد اجاره و امثال آن ها.

حتما بخوانید : روش های جلوگیری از فسخ اجاره نامه + فیلم آموزشی

اقاله با تفاسخ چیست ؟

اگر عقد با اراده و توافق دو طرف قرارداد فسخ و منحل شود به آن اقاله یا تفاسخ گفته می شود. لذا اگر در یک قولنامه یا اجاره نامه امکان فسخ یکطرفه قرارداد برای خریدار و یا فروشنده پیش بینی نشده باشد هیچکدام از آن ها نمی توانند با ارسال اظهارنامه یا طرح دعوا به خواسته صدور حکم بر اعلام و تایید فسخ قولنامه یا مبایعه نامه اعتبار و حیات حقوقی آن را مخدوش بکند مگر از طریق اقاله.

دعاوی فسخ معامله در قرارداد مشارکت در ساخت

در برخی از قراردادهای ملکی مانند قرارداد مشارکت در ساخت یا مبایعه نامه مربوط به خرید و فروش خانه و آپارتمان شاهد هستیم که طرفین در قرارداد شرط می کنند که هریک از آنها یا یک شخص ثالث ظرف مدت ۴۸ ساعت یا ۷۲ ساعت حق پشیمانی و فسخ یکطرفه قرارداد را دارد و بعضاً برای اعمال این حق که به آن خیار شرط گفته می شود، وجه التزام یا خسارت قراردادی پیش بینی می کنند. یعنی هر یک از طرفین حق دارد در مدت تعیین شده از حق فسخ خود استفاده بکند و قرارداد را فسخ کند.

حتما بخوانید : وکیل دعاوی مشارکت در ساخت

ذوالخیار به چه کسی گفته می شود ؟

نکته بسیار مهم در خصوص فسخ یک قرارداد ملکی باید مورد توجه قرار بگیرد این مسئله است که ذوالخیار یعنی کسی که حق فسخ برای او پیش بینی شده است و می خواهد معامله یا قرارداد منعقده را منحل و فسخ کند حتما باید قبل از طرح دعوا در دادگاه اراده و تصمیم خود مبنی بر فسخ قرارداد را به طریق قانونی و مقتضی به طرف مقابل اعلام نماید و الا ممکن است به واسطه عدم رعایت قاعده فوری بودن اعمال حق فسخ دعوای او در دادگاه مواجه با رد دعوی بشود.

حتما بخوانید : اسقاط کافه خیارات قانونی در قراردادهای ملکی چیست؟

در قانون مدنی انواع مختلفی از خیارات پیش بینی شده است. خیار به معنای اختیار و قدرت بر بهم زدن و زایل کردن عقد و قرارداد است. به عبارتی وضعیت حقوقی موجد حق فسخ در معاملات از جمله معاملات ملکی را خیار می گویند. انواع خیارات قانونی عباتند از:

خیار روئیت، خیار غبن، خیار تدلیس، خیار عیب، خیار تبعض صفقه، خیار تخلف از شرط، خیار مجلس، خیار حیوان، خیار تاخیر ثمن و خیار شرط.

حتما بخوانید : الفبای مغبونیت و غبن فاحش در معاملات ملکی


  • فایل ها را به اینجا بکشید

     

    اشتراک گذاری این مطلب