خرید مال غیر و داستانی واقعی در باره آن : هیچ ارزونی بی دلیل نیست!

خرید مال غیر

داستان خرید مال غیر
داستان خرید مال غیر

خرید مال غیر و داستانی واقعی در باره آن

هیچ ارزونی بی دلیل نیست!

اینکه از قدیم ها گفته اند هیچ ارزونی بی دلیل نیست نه تنها یک مثال بلکه یک واقعیت است. امروزه با فرو ریختن اخلاقیات در جامعه شاهد ماجراهای حقوقی ملکی زیادی هستیم که هر روز بر تعداد آنها افزوده می شود.

یک روز دم ظهر که توی دفترم مشغول مطالعه بودم یکی از کسبه محل بدون هماهنگی و سراسیمه اومد دفترم و گفت آقای فولادی، کلاهم رو بردن لطفاً کمک کنید. منم که بارها این جور جملات رو شنیده ام در کمال خونسردی گفتم خودت رو کنترل کن و بشین روی صندلی و آهسته تعریف کن ببینم ماجرا چیه تا ببینیم کمکی میشه بهت کرد یا نه.

اون بلافاصله یک قرارداد خرید آپارتمان را از کیفش درآورد و گفت من این ملک رو پارسال دم عید خریدم و قرار بود که سه ماه بعد بریم محضر و فروشنده متعهد شد که روز محضر ملک تخلیه شده به من تحویل داده بشه و از آنجایی که این ملک زیر قیمت بود توی انتخاب بین دو تا آپارتمان این رو پسندیدم و ای کاش اون یکی را که گران تر بود می خریدم چون نه تنها سودس نکردم بلکه کل دارایی رو از دست دادم چون مال غیر خریدم و فهمیدم که وقتی میگن هیچ ارزونی بی دلیل نیست ولقعاً راسته!

مبایعه نامه رو گرفتم مطالعه کردم و گفتم از کجا میدونی که مال غیر خریدی؟ چون شما با قرارداد پرینتی آپارتمان خریدی و این نشون میده که قبلاً این ملک به کسی فروخته نشده و الا کد پستیش قفل می شد و نمی توانستی معامله کنی.

این آقا بلافاصله گفت دقیقاً درست می گید اما مشکل من اینه که فروشنده همین ملک را با یک کدپستی دیگه که مربوط به واحد کناریش هست توی یک دفتر املاک دیگه ای معامبه کرده و توی متمم قرارداد هم به آن اشاره کرده ولی در زمان نوشتن مبایعه نامه این رو نگفته بود اما بعداً که سند زدن ملک عقب افتاد به من و بنگاه دار گفتش قبلا معامله کرده بودمش و کمی درگیر ماجرای قبلی هستم البته قرارداد قبلی رو باطب کردم فقط منتظر نامه دادگاه هستم.

منم که خیلی عصبانی بودم گفتم توی متمم بنوبس که معامله قبلی باطل شده و اون هم تاییدش کرد و امضا کردیم و قرار شد ۴ شش ماه بعد بریم محضر که وان شش ماه هم گذشت اما الان ده ر.زه میگم چی شد میگه هنوز مشکلش برطرف نشده.

تا اینکه دیروز این دوتا جکم دادگاه رو به من داد گفت فسخ همون ملک هستش و منم سر در نمیارم الان اومدم خدمت شما راهنماییم کنید.

منم که از اصل ماجرا باخبر شدم گفتم فردا به اتفاق فروشنده لیایید دفترم تا ببینم موضوع فسخ که میگه چیه چون من چیزی به نام فسخ توی این دوتا رای نمی بینم جز اینکه خریدار قبلی دادخواستی داده که بنا به دلایلی رد شده اما معامله قبلی پابرجاست و شما مالکیتی نداری و باید ازش شکایت فروش مال غیر بکنی.

فردا که با هم اومدن دیدم فروشنده داره قصه میگه و از اصل ماجرا تفره میره و اصلاً نمی خواهد قبول کنه معامله قبلی هنوز به اعتبار خودش باقیه و هی می خواد وقت کشی کنه و یک جوری خریدار دوم را مجبور کنه قسطی پولش رو بگیره بره!

بعد از رفتن فروشنده با هم جمع بندی کردیم و بعد از یک مهلت ده روزه به فروشنده که بیاد اصل پول و ضرر و زیان خریدار رو بده که با خودداری کردنش منم وکالت خریدار ناآگاه رو برعهده گرفتم و الان اون فروشنده توی زندانه! اما پولی نداره که به موکل من بده و اینجاست که میگن هیچ ارزونی بی دلیل نیست!


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید