خیار غبن چیست؟

 خیار غبن چیست؟

خیلی از خریداران و فروشندگان خانه و آپارتمان توجهی به مفاد و شروط مندرج در قرارداد نمی‌کنند و هنگامی توجه آن‌ها جلب می‌شود که با طرف مقابل شان به مشکل خورده باشند و آنگاه است که به تکاپو می‌افتند تا از متن قرارداد چیزی را له نفع خود پیدا کنند و از آن به عنوان ابزار در برابر طرف معامله استفاده کنند. مثلاً گاهی وقتی فروشنده قرارداد را امضاء کرد متوجه می‌شود که ملک را به قیمت پایینی فروخته و به اصطلاح مغبون شده یعنی ضرر کرده است.

خیار غبن چیست؟
خیار غبن چیست؟

 

حتما بخوانید : بررسی فواید خیار در قراردادهای ملکی  

خیار غبن چیست؟

اولین کاری که فروشنده در این شرایط تصمیم به انجام آن می‌گیرد آن است که قصد خود را مبنی بر پشیمانی و فسخ معامله را به خریدار اعلام می‌کند. خریدار هم که راضی به فسخ قرارداد نیست در چواب می‌گوید وقتی قرارداد را امضاء کردی دیگه نمی‌توانی آنرا فسخ کنی. برو هرکجا که میخواهی‌ شکایت کن اما من به هیچ وجه قرارداد را فسخ نمیکنم چون در مبایعه نامه شرط شده که:

کلیه خیارات قانونی از جمله خیار غبن هرچند فاحش از طرفین ساقط گردید.

بله حق با خریدار است. اگر شما هم قصد فروش خانه یا هرگونه ملکی را دارید و تردید به تعدات خریدار دارید با احتمال میدهید ممکن است به هر دلیلی بخواهید قرارداد را فسخ کنید بایدبه این شرط توجه کنید. وجود این شرط در هر قراردادی یعنی خط پایان مالکیت فروشنده نسبت به موضوع معامله! غبن یعنی ضرر. کسی که در معامله ضرر کرده اصطلاحاً به او می‌گویند مغبون. شنیدید میگن فلانی مغبون شده؟ درسته یعنی چیزی خریده با فروخته اما در معامله ضرر کرده. بعنی با ارزان فروخته با گران خریده.


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


 

 

اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید