خسارت به خانه اجاره ­ای توسط مستاجر و شیوه جبران آن + فیلم آموزشی

خسارت مستاجر به ملک – گرفتن خسارت از مستاجر – خسارت به ملک توسط مستاجر

 

خسارت مستاجر به ملک

ادعا و گرفتن خسارت از مستاجر بابت هزینه ­های انشعابات یا هزینه های دیگر یکی از معضلات روابط استیجاری است که باعث تشکیل پرونده های حقوقی و گاهاً کیفری اختلاف بین موجر و مستاجر و نزدیکان آن ها می شود. لذا یکی از اختلافاتی که معوملاً در پایان مدت اجاره به وجود می­ آید همین موضوع است. یعنی مستأجر ملک را می­خواهد تخلیه کند و یا قبلاً تخلیه کرده است و اکنون از موجر یا مالک محل استیجاری تقاضا دارد که وجه قرض­ الحسنه یا پول پیش او را مسترد کند تا مستاجر بتواند محل دیگری را برای اجاره تهیه کند.

اما گاهی موجرین به هر دلیلی از استرداد وجه یا پول پیش یا ودیعه محل استیجاری امتناع می­کنند. این امتناع موجر با ادعای خسارت به ملک توسط مستاجر می باشد و یا اینکه موجر مدعی است که به واسطه عدم پرداخت اجاره­ بها یا هزینه­ های انشعابات نمی­تواند مثلاً وجه فوق را مسترد بکند.

حتما بخوانید : شرایط پرداخت پول پیش یا ودیعه و نحوه پرداخت قانونی آن + فیلم آموزشی

خسارت مستاجر به ملک در مبالغ کم

لازم است در چنین مواردی قطعاً مشکلات خود را با مذاکره حل کنید. اگر با مذاکره امکانپذیر نبود حتماً توصیه می­شود که از مشاوره املاکی که اجاره نامه را برای شما تنظیم کرده کمک بگیرید. عرف این است که در چنین مواقعی مبلغی را مثلاً در حد ۵۰۰ هزار تومان یا یک میلیون تومان نزد مشاور املاک به امانت می­گذارید، صورتجلسه می­کنید و بقیه قرض­الحسنه را دریافت می­کنید تا بعد از یک ماه دیگر وقتی که هزینه­ های انشعابات آمد و موجر آن را پرداخت کرد رسید آن را به شما تحویل می­دهد و مابه­التفاوت به شما برگردانده می­شود.

گرفتن خسارت از مستاجر در مبالغ زیاد

اما در برخی مواقع موجر مدعی می­شود خسارت مستاجر به ملک بیش از ۵۰۰ هزارتومان یا یک میلیون تومان رسیده و مبالغ بیشتری را نسبت به آن قرض­الحسنه ادعا دارد مثلاً ممکن است ۱۰ میلیون یا ۲۰ میلیون را نگه دارد و شما هم پول لازم هستید و می­خواهید هر چه زودتر آن را دریافت کنید و بروید محل دیگری را اجاره کنید در این مواقع شما به عنوان مستاجر می­توانید از طریق شورای حل اختلاف تا سقف ۲۰ میلیون تومان نسبت به مطالبه پول پیش، قرض­الحسنه یا ودیعه و علیه موجر از طریق تنظیم و نوشتن دادخواست اقامه دعوا کنید. در دادخواست باید استناد کنید به اینکه قرارداد اجاره شما با موجر یا مالک مدتش تمام شده و موجر از استرداد آن خودداری می­کند.

لازم است که بدانید طبق قانون روابط موجر و مستأجر سال ۷۶ شرط شده در پایان مدت اجاره مستأجر زمانی می­تواند ملک را تخلیه کند که موجر وجه قرض­الحسنه را به او پرداخت کرده باشد.

تا زمانیکه این وجه را دریافت نکردید بهتر است از تخلیه ملک خودداری کنید یا نهایتاً از طریق شورای حل اختلاف اقدام کنید.


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


 

اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید