خسارت عدم انجام تعهد در مبایعه نامه خرید ملک

خسارت عدم انجام تعهد در مبایعه نامه

خسارت عدم انجام تعهد در مبایعه نامه
خسارت عدم انجام تعهد در مبایعه نامه

 

عدم انجام تعهد در مبایعه نامه خرید ملک

در یکی از بندهای ملابعه نامه ها درباره خسارت عدم انجام تعهد شرطی نوشته شده است که اثر آن پرداخت مبلغی پول یا وچه نقد بعنوان خسارت به طرف مقابل است. شیوه نگارش و تعیین میزان خسارت یا وجه التزام در مبایعه نامه های خرید و فروش ملک از اهمیت بسزایی برخوردار است که آگاهی از آن می تواند نتایج خوبی را برای شما در معاملات ملکی به بار بیاورد.

حتما بخوانید : مطالبه وجه التزام های (خسارت قرارداد) میلیاردی در قراردادهای ملکی

برای نوشتن وجه التزام و خسارت قراردادی هیچ گونه قانون ثابتی وجود ندارد و طرفین می توانند با آزادی کامل هر نوع خسارتی را بین خود تعیین کنند. البته برخی از محاکم و قضات عقیده دارند که تعیین خسارت های سنگین و نامتعارف به مانند این است که در قرارداد خسارت و وجه التزامی تعیین نشده است و هنگا بروز اختلاف برای تعیین خسارت موضوع دعوا را به کارشناس ارجاع می دهدن که به نظر میرسد برخلاف حکم صریح قانون مدنی در خصوص تعیین خسارت است و اصل آزادی قراردادی است.

در این فابل صوتی محمدرضا فولادی وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها شما را با مباحث مهم خسارت قراردادی در مبایعه نامه های ملکی آشنا می کند.

مشخصات 
نوع فایل: MP3
عنوان: خسارت عدم انجام تعهد در مبایعه نامه خرید ملک
مدرس: محمدرضافولادی – وکیل قراردادها و دعاوی ملکی
زبان: فارسی
مدت: فقط ۶:۱۸ دقیقه!

خسارت عدم انجام تعهد در مبایعه نامه


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


 

اشتراک گذاری این مطلب

4 دیدگاه دربارهٔ «خسارت عدم انجام تعهد در مبایعه نامه خرید ملک»

 1. باسلام. من در بهمن ۹۷ واحدی رو خریدم و مقرر شد که در تاریخ تیر ۹۸ سند رو تحویل بدن. اما متاسفانه بعد از ۱۴ ماه هنوز سندی نزدن فروشنده و در تیر۹۸ هم گفتن نتونستن پایان کارو بگیرن.در قولنامه به ازای هر روز تاخیر ۳۰۰۰۰تومان جریمه منظور شده است. خواستم ببینم میتونم خسارت رو در روز تحویل سند کسر کنم؟ممنونم میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • سلام و درود
   توافقی بله و الا باید از مرجع قضایی رای قطعی گرفته باشید.

   پاسخ
 2. سلام ، ممنون از توضیحات خوبتون ، فقط سوال اینکه این خسارت با خسارت تاخیر در تنظیم سند که عدم حضور فروشنده دریافت شده متفاوت هستش,؟ و اینکه خود همین تاخیر در تنظیم سند جزو موارد هر یک از موارد بند شش تعهد میشود؟ یعنی میتوان برای دو مورد خسارت روزانه مطالبه کرد؟

  پاسخ
  • سلام و درود
   در قراردادهای پرینتی که کد رهگیری دارند در یک بند بابت هرگونه تخلف از مفاد قرارداد یا مبایعه نامه مبلغی بعنوان خسارت یا وجه التزام پیش بینی می شود. بنابراین نمی شود برای هر تخطی بصورت جداگانه مطالبه وجه التزام یا خسارت کنید. لذا از تاریخ صدور گواهی عدم پرداخت خسارت روزشما محاسبه می شود. مگر اینکه به صراحت خسارت جداگانه ای تعیین شده باشد.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید