آیا خرید و فروش پارکینگ جدای از آپارتمان امکان پذیر است؟

خرید و فروش پارکینگ

خرید و فروش پارکینگ

خرید و فروش پارکینگ جدا از آپارتمان

هر آپارتمانی یک سری توابع و منضماتی دارد. از جمله پارکینگ و انباری. در سند مالکیت هر آپارتمانی علاوه بر ذکر مشخصات آن واحد آپارتمانی به مشخصات انباری و پارکینگ هم اشاره می­شود. مطابق قانون مدنی و قانون تملک آپارتمان­ها و آیین­نامه اجرایی آن وقتی یک آپارتمان فروخته می­شود، توابع و منضمات آن هم به همراه آپارتمان به مالکیت خریدار انتقال می­یابد حتی اگر در قرارداد یا مبایعه ­نامه به آن شاره نشود.

نقل و انتقال پارکینگ آپارتمان

در بعضی از ساختمان­ها و مجتمع­ های آپارتمانی به دلیل محدودیت فضا، امکان تامین پارکینگ برای همه واحدهای آپارتمانی وجود ندارد. در این ساختمان­ها شاهد آپارتمان­هایی هستیم که در سند مالکیت آنها پارکینگ وجود ندارد. همچنین با آپارتمان­هایی مواجه می­شویم که در سند مالکیت آنها به پارکینگ اشاره شده اما عملاً در اختیار مالک دیگری است!

حتما بخوانید : تجمیع حدود یا تجمیع پلاک چیست؟

در قانون تملک آپارتمان­ها به صراحت به ممنوعیت فروش پارکینگ جدا و مستقل از آپارتمان اشاره نشده است اما به این موضوع اشاره شده که انباری و پارکینگ از توابع آپارتمان هستند. هرچند در عمل شاهد خرید و فروش پارکینگ هستیم اما ادارات ثبت هیچ سند رسمی مجزا و مستقلی برای پارکینگ صادر نمی­کنند و لذا و خرید و فروش پارکینگ با سند عادی و به تعبیر عرف با قولنامه انجام می­شود.

حتما بخوانید : قانون تقسیم پارکینگ در آپارتمان نوساز

آیا خرید و فروش پارکینگ جدای از آپارتمان امکان پذیر است؟

اغلب محاکم و رویه قضایی اعتقاد دارند که اگر خرید و فروش بین مالکین همان ساختمان صورت بگیرد، معامله صحیح است ولی اگر به فردی که مالکیتی در آن ساختمان ندارد پارکینگ فروخته شود اعتبار ندارد زیرا خریدن پارکینگ مستلزم ورودی به حیاط و بخش­ های مشاعی و مشترک ساختمان است و این با مقررات آپارتمان­ نشینی در تعارض است.

حتما بخوانید : نکات خرید زمین – چگونه زمین بخریم

در نتیجه اگر کسی ملکی را بخرد که در سند آن به پارکینگ اشاره شده اما در مبایعه نامه به عدم فروش و انتقال پارکینگ اشاره شود و با شرط عدم تعلق پارکینگ فروخته شود، و قبلاً پارکینگ آن به فردی خارج از ساختمان فروخته شده باشد، می­توان از طریق دادگاه صالح ابطال مبایعه نامه فروش پارکینگ را تقاضا نمود.


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


 

اشتراک گذاری این مطلب

44 دیدگاه دربارهٔ «آیا خرید و فروش پارکینگ جدای از آپارتمان امکان پذیر است؟»

 1. با سلام و احترام
  اینجانب یک واحد آپارتمان خریده ام از یک ملک چهار واحده که در معامله ی قبلی مالک که هنوز هم دو واحد دارد، پارکینگ را نفروخته است.آیا من می توانم ادعای تملک در ازای پرداخت مبلغ کارشناسی کنم.قانون تامین پارکینگ قائل بر واحد مسکپنی ست یا قائل به فرد است؟؟

  پاسخ
  • سلام و درود
   پارکینگ از توابع و منضمات آپارتمان است و شما مالک آپارتمان واحد خریداری شده هستید.

   پاسخ
 2. با سلام و احترام
  اینجانب یکی از آپارتمان های یک مجتمع ده واحدی را خریداری کرده ام که همه واحدها پارکینگ اختصاصی دارند و ۳ پارکینگ اضافه طبق پلان در مجتمع وجود دارد که سازنده پیشنهاد فروش به دیگر مالکان را داده است. میخواستم بدونم آیا سازنده از نظر قانونی میتواند چنین کاری را انجام دهد؟ در ضمن ساختمان نو ساز و سند قطعی صادر نشده است فقط مجوز ساخت و عدم خلافی از شهرداری دارد.

  پاسخ
  • سلام و درود
   ۱- پارکینگ بدون واحد نمی تواند باشد و سند پارکینگ صادر نمی شود و لذا مجبور است آنها را روی واحدها تقسیم کند.
   ۲- تقسیم پارکینگ روی واحدها در زمان تقسیم نامه و تنظیم صورتمجلس تفکیکی تعیین میشود یعنی قبل از اخذ سند.

   پاسخ
 3. آیا می توان از اماکن عمومی مثل تالارها و پارگینکهای عمومی و.‌ برای حل مشکل شهرداری پارکینگ بخریم؟

  پاسخ
  • سلام و درود
   صرفا طبق نظر شهرداری امکان پذیر است. خرید و فروش از تالارها صرفا جنبه غیر رسمی دارد.

   پاسخ
 4. سلام ببخشیدمن یه واحد با پارکینگ خریدم تو سندم هم شماره پارکینگ ۷۷ قید شده حالا بعد از ۴ سال یکی از همسایه ها که مال یه بلوک دیگه هست سند آورده که شماره آن ۷۸ ولی پارکینگ من فقط جای یه ماشین داره نقشه اداره ثبتم آوردن دقیقا پارکینگش پیش پارکینگ منه تو نقشه پلان حالا رفته شکایت کرده من چکار میتونم کنم که فقط یه ماشین تو این پارکینگ جا میشه لطفا راهنماییم کنید خدا خیرتون بده

  پاسخ
  • سلام و درود
   باید تامین دلیل کنید تا کارشناسی بشود. اگر هم شکایت کرده دادگاه کارشناس تعیین می کند و از ثبت استعلام می شود.

   پاسخ
 5. سلام درود فراوان خسته نباشید
  بنده واحدیه ساختمان سه طبقه تک واحدی رو خریداری کردم که دارای سند مادر می باشد که فروشنده در مبایعه نامه گفته واحد بدون پارکینگ ولی قول داد موقع سند که پارکینک تفکیک میشه رو به من بده ولی الان با گذشت ۳ سال هنوز هر چی ما پیگیری میکنیم دنبال تفکیک سند نمیره و میگه می خوام رو پشت بام طبقه ۴ اصافه کنم ایا این کارو می تونه انجام بده و ما ۳ واحد مالکان ساختمان تصمیم گرفتیم که ساختمان رو بدیم به بسازو بفروش و حالا فروشنده میگه که در پارکینگ و پشت بام سهم سهم دارم باید یه واحد از ساختمانی کهنو ساز می شود را او بر دارد ایا می تواند با این ادعا یک واحد به خود اختصاص بدهد ممنون از پاسخ گویی شما

  پاسخ
  • سلام و درود
   اگر جواز سه طبقه داشته خیر نمی تواند.چون پشت بام مشاع است

   پاسخ
 6. سلام
  وقتتون بخیر
  میخوام یه ملکی رو بخرم که پارکینگ نداره ولی مالک یکی دیگه از واحد ها حاضره پارکینگشو بفروشه
  برای اینکه خیالم راحت باشه که تبانی نکردن و حتما این کار رو میکنه و بعد از خرید زیرش نمیزنه، میخوام همزمان هم ملک رو از مالک قولنامه کنم و هم پارکینگ واحد دیگر رو از مالکش
  این کار امکان پذیره؟
  پیشنهادتون چیه؟

  پاسخ
  • سلام و درود
   باید اول به شهرداری و ثبت مراجعه کنید برای چگونگی انجامش. چون باید رضایت تمام مالکین ساختمان را بگیرید. از طرفی خریدن قولنامه ای اقدام مطمئن و تضمین شده نیست بلکه باید توی سند شما درج شود به شرطی که شما پارکینگ نداشته باشید.

   پاسخ
 7. سلام و تشکر از جوابیتون :پارکینگی فروخته شده بهمراه ولحد مسکونی ولی برای پارکینگ قیمت جدا در قراردا مشخص شده در قرارداد قید شده اگر ایرادادی در ساختمان باشد قروشنده باید رفع کند والا باید خسارت بپردازد حال متراژ پارکینگ تحویلی با استاندارد مطابقت ندارد و طرف ادعای خشارت دارد سوالم این است آیا میشود فسخ معامله پارکینگ را خواست و اگر قرار به پرداخت خسارت باشد چطور محاسبه میشود با تشکر

  پاسخ
  • سلام و درود
   اگر خیارات قانونی ساقط شده باشد امکان فسخ نییت. اگر مدعی تدلیس باشد باید شکایت کیفری کند. اما اگر متراژ واقعی درج نشده باشد و بیشتر اظهار شده مابه التفاوت قیمت فقط قابل مطالبه است.

   پاسخ
 8. باسلام و تبریک سال نو ، واحد اینجانب در طبقه اول یک آپارتمان ۴ طبقه واقع است ، این آپارتمان در کل دارای ۲ پارکینگ سندی بوده که بصورت سندی در اختیار واحد من می باشد ، بنا به دلایلی مایل به فروش هر دو پارکینگ به مالک طبقه سوم ساختمان می باشم ، ایا امکان درج این انتقال در سند ملک برای هر دو واحد ممکن است ؟
  باتشکر از توجه جنابعالی

  پاسخ
  • سلام و درود
   سال نو شما هم مبارک
   فقط یک پارکینگ را میتوانید انتقال بدهید آنهم با رضایت سایر مالکین

   پاسخ
   • سلام دنبال ی خانه میگردم برای خرید اما متاسفانه بودجه مون کمه واسه خرید خونه،چند روز پیش ی بنگاهی یک خانه ب ما نشان داد واسه خرید که قبلا پارکینگ بوده والان با قولنامه فروخته شده ایا من این ملک را بخرم یا نه؟؟ قیمتش نصف خانه های اون محل هست

    پاسخ
    • سلام و درود
     وقتی مالکیتی نسبت به یک سانتش قانونا پیدا نمی کنید چه کاریه حالا ؟
     نه این کار عاقبتی ندارد و ساختن خانه روی آب است.

     پاسخ
    • سلام خسته نباشید من میخوام خونم رو بفروشم پارکینگ هم دارم اما پارکینگ رو نمیخوام بفروشم چون تو همین کوچه قراره خونه بخرم میخوام این پارکینگه سر جاش بمونه
     امکانش هست پارکینگ و نفروشم و خونه رو بفروشم؟

     پاسخ
     • سلام و درود
      به صورت رسمی خیر ولی به صورت غیر رسمی بله اما ارزش حقوقی ندارد چون سند به نام خریدار میشود در هر حال

 9. سلام من واحدی را خریداری کردم که در سند ذکر شده دارای پارکنیگ میباشد…و الان واحد های دیگر میگویند این ساختمان تمامی پارکینگ ها مشاعی میباشد و مالک قبلی واحدمن اقرار نامه ایی را مبنی بر اینکه پارکینگ مشاعی میباشد و بقیه حق استفاده دارند اما در سندشان ذکر نشده و در دفتر خانه این اقرار نامه را تنظیم کردند وچه انانی که پارکنیگ نداشتند و چه انانی که داشته اند امضا کردند الان من میتونم شکایت کنم جای پارک خودمو بگیرم با اینکه تو سندم ذکر شده جای پارک دارم ایا اقرار نامه مالک قبلی اعتبار داره ؟از چه کسی شکایت کنم؟

  پاسخ
  • سلام و درود
   سلام اگر پارکینگ شما اختصاصی است و در سند امده باشد بله حق با شماست و اقرارنامه محضری بی اثر است باید بروید تقاضای ابطال اقرارنامه و رفع تصرف کنید. حتما با وکیل مشورت کنید

   پاسخ
 10. با سلام
  سازنده از ساختمان مسکونی ما یک مغازه در آورده و از داخل پارکینک های مسکونی که یک پارکینک اضافه بوده به مغازه داده و سند گرفته ، به عبارتی از داخل پارکینک های مسکونی برا پارکینک تجاری پارکینک داده .با حق بهره برداری از تمام مشاعات مسکونی . حالا صاحب پارکینک تجاری با تردد هاش سبب سلب آرامش ساکنین مسکونی میشه، میخواستم بدونم چکار باید کرد و آیا اینکار قانونی هست ؟

  پاسخ
  • سلام و درود
   به همه واحدها با هر کاربری باید طبق طرح تفصیلی یک پارکینگ تعلق بگیرد بنابراین چیزی بنام پارکینگ اضافی در وضعیت ملک شما متصور نیست و سازنده مکلف به این کار بوده و هست. لذا کاری نمی توانید بکنید اما از باب مزاحمت میتوانید شکایت کنید.

   پاسخ
 11. سلام وقت بخیر،واحدبنده دارای پارکینگ میباشد،حال آنرا بدون پارکینگ دارم میفروشم وواحد پایینمون که پارکینگ ندارم را میخرم،مراحل انتقال پارکینگ به چه صورت میباشد

  پاسخ
  • سلام و درود
   اجازه از تمام واحدها ضروری است و قبل از آن باید به شهرداری مراجعه کنید و ضمنا یک اقرارنامه هم در دفتر اسناد رسمی باید تنظیم شود.
   نکته مهم اینه که قبل از فروش ملک خودتون باید تمام تضمین های لازم رو بگیرید. چون وقتی ملک رو بفروشید عملا پارکینگ به خریدار منتقل میشود.

   پاسخ
 12. سلام و خسته نباشید
  آیا پارکینگ های واحد های تجاری اداری مجتمع را میشود فروخت به همان صاحبان مغازه های مجتمع
  با تشکر

  پاسخ
  • سلام و درود
   خسته نیستم بلکه همیشه پرانرژیم چون عاشق کارم هستم
   قانونا باید به همه واحدها حداقل یک پارکینگ برسد. لذا منظور از فروخت برام مشخص نیست که ملک در چه مرحله ای است. اگر پایان کار دارد و قصد فروش پارکینگ دارید فقط به واحدهای همان مجتمع میتوانید بفروشید .

   پاسخ
 13. با سلام آیا میتوان برای پارکینگ سند مجزا گرفت ما خانه چهار طبقه ایی را ساخته ایم که سه پارکینگ دارد پارکینگ سوم را چکونه میتوانیم بین خود تقسیم کنیم

  پاسخ
  • سلام و درود
   پارکینگ با توافق همه مالکین به یکی از مالکین انتقال بدهید. برای پارکینگ سند مجزا صادر نمی شود.

   پاسخ
 14. سلام
  ۱۵ سال پیش خانه ای را با پارکینگ خریدیم که مالک در قولنامه ذکر کرده بود چون پارکینگ در صورتمجلس تفکیکی نیامده در سند نمی آید ولی ذکر کرده با پارکینگ فروخته شده.چون ملک را مادرم خریده و من و خواهرم بچه بودیم و پدر نداشتیم.۵ سال بعد از ما پارکینگ را که تنها پارکینگ ساختمان است به صورت پارکینگ اختصاصی به کس دیگری فروخته به همراه یکی ازواحد های ساختمان. در ضمن در زمان امضا قولنامه برای صورتمجلس تفکیکی اقدام نشده بوده و فردای امضا قولنامه برای آن اقدام کرده بوده است. ما نمی دانستیم حتما باید در سند هم بیاید چون قبلا روی پارکینگ در سند حساسیتی نبود و ما هم ماشین نداشتیم که مشکل پارکینگ داشته باشیم.حالا بعد از اینمدت که فهمیدیم شکایت کردیم و دادگاه تجدید نظر به نفع ما رای داد و حکم تخلیه گرفتیم. اما به دیوان شکایت کرده. می تواند پارکینگ را از ما پس بگیرد؟

  پاسخ
 15. سلام و خسته نباشید
  من یک‌واحد آپارتمان خریدم
  ۲پارکینگ داره،ولی یکیش تو سند هست
  برای انتقال اون یکی به سند چکاری باید انجام بدم؟

  پاسخ
  • سلام و درود
   اگر طبق مقررات امکان داشتن دو پارکینگ هستش و اشتباهی در زمان صدور سند رخ داده باید به اداره ثبت بروید و تقاضای اصلاح سند کنید. و الا نیاز به رضایت نامه کتبی تمام مالکین است.

   پاسخ
 16. با سلام من یک آپارتمان خریدم تو سند پارکینگ هست ولی تو قولنامه نیست یعنی فروشنده قبلی فروخته به یکی از مالکیان ساختمان آیا می توان شکایت کرد تا پارکینگ برگرده

  پاسخ
  • سلام و درود
   اگر واقعا اینطور باشه و اشتباه رخ داده میشه اما کار سختی هستش.

   پاسخ
  • با سلام و تشکر،آیا نقل و انتقال پارکینگ مشاع که برای ۱۳ واحد ۷ پارکینگ بصورت مشاع و غیر سندی می باشد بین ساکنین مجتمع بدون کسب رضایت از بقیه ساکنین مجاز است؟مثلا یک واحد ۲ پارکینگ داشته باشد و یک واحد حق پارکینگ را از خود سلب کند؟

   پاسخ
   • سلام و درود
    نقل و انتقال پارکینگ مشاع ممنوع و مصداق فروش مال غیر است.

    پاسخ
 17. با سلام، در آپارتمانی ساکنم که پارکینگ دارم ولی پارکینگ من مزاحم دارد، آیا می‌شود پارکینگ مزاحم راخریداری کنم؟؟؟ و آیا از نظر قانونی مشکلی پیش نمی‌آید و فروشنده در آینده می‌تواند شکایت کند یا اگر خانه را فروخت بازم خریدار بعدی شکایت کند چه؟؟؟ لطفا راهنماییم کنید؟

  پاسخ
  • سلام و درود
   خرید و فروش پارکینگ بین مالکین همان ساختمان مجاز است و باید بروید دفترخانه و اقرارنامه رسمی تنظیم کنید. اما در برخی احکام دیده میشه خریدار جدید رفته شکایت کرده و پارکینگ را پس گرفته. بنظرم باید به فروشنده شرط کنید هرگاه خواست ملکش را بفروشد در مبایعه نامه شرط کند بدون پارکینگ است تا بعدا مدعی نشود.

   پاسخ
   • سلام دیروز ی بنگاه دار ی خانه ب بنده نشان داد واسه خرید ،این خانه ک ما میخوایم بخریم قبلا پارکینگ بوده والان تبدیل کردن ب مسکونی ؛ بنده از مالکین اون ساختمان هم نیستم ؛ایا خرید این خانه قانونی هست؟؟؟

    پاسخ
    • سلام و درود
     خیر. مگر اینکه سند داشته باشد. و الا شهرداری انرا تخریب میکند.

     پاسخ
 18. با عرض سلام وخسته نباشید
  میخواستم بپرسم اجاره ی پارکینگی ک مزاحم است به شخصی که داخل خود آپارتمان زندگی نمیکند قانونی ست یا خیر؟
  ممنون از راهنماییتون

  پاسخ
  • سلام و درود
   خیر. غیر قانونی است. چون مستلزم ورود به مشاعات است. وقتی خریدن آن مجاز نیست قطعا اجاره آن نیز ممنوعیت قانونی دارد. هرچند یکسری ساختمان ها این کار را می کنند اما شما می توانید مانع ورود اشخاص غیر مالک به ساختمان شوید. حتی هیات مدیره هم نمی تواند چنین مجوزی صادر کند.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید