آیا خرید و فروش پارکینگ جدای از آپارتمان امکان پذیر است؟

خرید و فروش پارکینگ

خرید و فروش پارکینگ

خرید و فروش پارکینگ جدا از آپارتمان

هر آپارتمانی یک سری توابع و منضماتی دارد. از جمله پارکینگ و انباری. در سند مالکیت هر آپارتمانی علاوه بر ذکر مشخصات آن واحد آپارتمانی به مشخصات انباری و پارکینگ هم اشاره می­شود. مطابق قانون مدنی و قانون تملک آپارتمان­ها و آیین­نامه اجرایی آن وقتی یک آپارتمان فروخته می­شود، توابع و منضمات آن هم به همراه آپارتمان به مالکیت خریدار انتقال می­یابد حتی اگر در قرارداد یا مبایعه ­نامه به آن شاره نشود.

نقل و انتقال پارکینگ آپارتمان

در بعضی از ساختمان­ها و مجتمع­ های آپارتمانی به دلیل محدودیت فضا، امکان تامین پارکینگ برای همه واحدهای آپارتمانی وجود ندارد. در این ساختمان­ها شاهد آپارتمان­هایی هستیم که در سند مالکیت آنها پارکینگ وجود ندارد. همچنین با آپارتمان­هایی مواجه می­شویم که در سند مالکیت آنها به پارکینگ اشاره شده اما عملاً در اختیار مالک دیگری است!

حتما بخوانید : تجمیع حدود یا تجمیع پلاک چیست؟

در قانون تملک آپارتمان­ها به صراحت به ممنوعیت فروش پارکینگ جدا و مستقل از آپارتمان اشاره نشده است اما به این موضوع اشاره شده که انباری و پارکینگ از توابع آپارتمان هستند. هرچند در عمل شاهد خرید و فروش پارکینگ هستیم اما ادارات ثبت هیچ سند رسمی مجزا و مستقلی برای پارکینگ صادر نمی­کنند و لذا و خرید و فروش پارکینگ با سند عادی و به تعبیر عرف با قولنامه انجام می­شود.

حتما بخوانید : قانون تقسیم پارکینگ در آپارتمان نوساز

آیا خرید و فروش پارکینگ جدای از آپارتمان امکان پذیر است؟

اغلب محاکم و رویه قضایی اعتقاد دارند که اگر خرید و فروش بین مالکین همان ساختمان صورت بگیرد، معامله صحیح است ولی اگر به فردی که مالکیتی در آن ساختمان ندارد پارکینگ فروخته شود اعتبار ندارد زیرا خریدن پارکینگ مستلزم ورودی به حیاط و بخش­ های مشاعی و مشترک ساختمان است و این با مقررات آپارتمان­ نشینی در تعارض است.

حتما بخوانید : نکات خرید زمین – چگونه زمین بخریم

در نتیجه اگر کسی ملکی را بخرد که در سند آن به پارکینگ اشاره شده اما در مبایعه نامه به عدم فروش و انتقال پارکینگ اشاره شود و با شرط عدم تعلق پارکینگ فروخته شود، و قبلاً پارکینگ آن به فردی خارج از ساختمان فروخته شده باشد، می­توان از طریق دادگاه صالح ابطال مبایعه نامه فروش پارکینگ را تقاضا نمود.


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص امور ملکی

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


 

اشتراک گذاری این مطلب

8 thoughts on “آیا خرید و فروش پارکینگ جدای از آپارتمان امکان پذیر است؟”

 1. سلام و خسته نباشید
  من یک‌واحد آپارتمان خریدم
  ۲پارکینگ داره،ولی یکیش تو سند هست
  برای انتقال اون یکی به سند چکاری باید انجام بدم؟

  • سلام و درود
   اگر طبق مقررات امکان داشتن دو پارکینگ هستش و اشتباهی در زمان صدور سند رخ داده باید به اداره ثبت بروید و تقاضای اصلاح سند کنید. و الا نیاز به رضایت نامه کتبی تمام مالکین است.

 2. با سلام من یک آپارتمان خریدم تو سند پارکینگ هست ولی تو قولنامه نیست یعنی فروشنده قبلی فروخته به یکی از مالکیان ساختمان آیا می توان شکایت کرد تا پارکینگ برگرده

 3. با سلام، در آپارتمانی ساکنم که پارکینگ دارم ولی پارکینگ من مزاحم دارد، آیا می‌شود پارکینگ مزاحم راخریداری کنم؟؟؟ و آیا از نظر قانونی مشکلی پیش نمی‌آید و فروشنده در آینده می‌تواند شکایت کند یا اگر خانه را فروخت بازم خریدار بعدی شکایت کند چه؟؟؟ لطفا راهنماییم کنید؟

  • سلام و درود
   خرید و فروش پارکینگ بین مالکین همان ساختمان مجاز است و باید بروید دفترخانه و اقرارنامه رسمی تنظیم کنید. اما در برخی احکام دیده میشه خریدار جدید رفته شکایت کرده و پارکینگ را پس گرفته. بنظرم باید به فروشنده شرط کنید هرگاه خواست ملکش را بفروشد در مبایعه نامه شرط کند بدون پارکینگ است تا بعدا مدعی نشود.

 4. با عرض سلام وخسته نباشید
  میخواستم بپرسم اجاره ی پارکینگی ک مزاحم است به شخصی که داخل خود آپارتمان زندگی نمیکند قانونی ست یا خیر؟
  ممنون از راهنماییتون

  • سلام و درود
   خیر. غیر قانونی است. چون مستلزم ورود به مشاعات است. وقتی خریدن آن مجاز نیست قطعا اجاره آن نیز ممنوعیت قانونی دارد. هرچند یکسری ساختمان ها این کار را می کنند اما شما می توانید مانع ورود اشخاص غیر مالک به ساختمان شوید. حتی هیات مدیره هم نمی تواند چنین مجوزی صادر کند.

دیدگاه‌تان را بنویسید: