آیا خرید و فروش پارکینگ جدای از آپارتمان امکان پذیر است؟

خرید و فروش پارکینگ

خرید و فروش پارکینگ

خرید و فروش پارکینگ جدا از آپارتمان

هر آپارتمانی یک سری توابع و منضماتی دارد. از جمله پارکینگ و انباری. در سند مالکیت هر آپارتمانی علاوه بر ذکر مشخصات آن واحد آپارتمانی به مشخصات انباری و پارکینگ هم اشاره می­شود. مطابق قانون مدنی و قانون تملک آپارتمان­ها و آیین­نامه اجرایی آن وقتی یک آپارتمان فروخته می­شود، توابع و منضمات آن هم به همراه آپارتمان به مالکیت خریدار انتقال می­یابد حتی اگر در قرارداد یا مبایعه ­نامه به آن شاره نشود.

نقل و انتقال پارکینگ آپارتمان

در بعضی از ساختمان­ها و مجتمع­ های آپارتمانی به دلیل محدودیت فضا، امکان تامین پارکینگ برای همه واحدهای آپارتمانی وجود ندارد. در این ساختمان­ها شاهد آپارتمان­هایی هستیم که در سند مالکیت آنها پارکینگ وجود ندارد. همچنین با آپارتمان­هایی مواجه می­شویم که در سند مالکیت آنها به پارکینگ اشاره شده اما عملاً در اختیار مالک دیگری است!

حتما بخوانید : تجمیع حدود یا تجمیع پلاک چیست؟

در قانون تملک آپارتمان­ها به صراحت به ممنوعیت فروش پارکینگ جدا و مستقل از آپارتمان اشاره نشده است اما به این موضوع اشاره شده که انباری و پارکینگ از توابع آپارتمان هستند. هرچند در عمل شاهد خرید و فروش پارکینگ هستیم اما ادارات ثبت هیچ سند رسمی مجزا و مستقلی برای پارکینگ صادر نمی­کنند و لذا و خرید و فروش پارکینگ با سند عادی و به تعبیر عرف با قولنامه انجام می­شود.

حتما بخوانید : قانون تقسیم پارکینگ در آپارتمان نوساز

آیا خرید و فروش پارکینگ جدای از آپارتمان امکان پذیر است؟

اغلب محاکم و رویه قضایی اعتقاد دارند که اگر خرید و فروش بین مالکین همان ساختمان صورت بگیرد، معامله صحیح است ولی اگر به فردی که مالکیتی در آن ساختمان ندارد پارکینگ فروخته شود اعتبار ندارد زیرا خریدن پارکینگ مستلزم ورودی به حیاط و بخش­ های مشاعی و مشترک ساختمان است و این با مقررات آپارتمان­ نشینی در تعارض است.

حتما بخوانید : نکات خرید زمین – چگونه زمین بخریم

در نتیجه اگر کسی ملکی را بخرد که در سند آن به پارکینگ اشاره شده اما در مبایعه نامه به عدم فروش و انتقال پارکینگ اشاره شود و با شرط عدم تعلق پارکینگ فروخته شود، و قبلاً پارکینگ آن به فردی خارج از ساختمان فروخته شده باشد، می­توان از طریق دادگاه صالح ابطال مبایعه نامه فروش پارکینگ را تقاضا نمود.


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


 

اشتراک گذاری این مطلب

51 دیدگاه دربارهٔ «آیا خرید و فروش پارکینگ جدای از آپارتمان امکان پذیر است؟»

 1. با سلام‌و احترام
  جلوی محل خروج پارکینگ من فضای آزادی است که میتوان یک ماشین دیگر پارک کرد و فقط مزاحم ماشین خودم است و برای دیگران مزاحمتی ندارد
  میخواستم بدانم آیا امکان خرید این پارکینگ مزاحم از شهرداری وجود دارد یا خیر ؟

  پاسخ
  • سلام و درود
   باید رضایت کتبی و محضری همه مالکین را اخذ کنید اما عملا امکان پذیر نیست چون باید صورتمجلس و پایان کار اصلاح شود.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید