خرید باغ با سند جعلی+فیلم آموزشی

خرید باغ با سند جعلی

مقدمه:

من همیشه در کتاب هام و کارگاه های آموزشی و سخنرانی ها گفتم که خریدن هر نوع ملکی چه باغ یا زمین،یا ویلای ساحلی یا آپارتمان یا کارخانه و سوله به صرف اینکه سند رسمی آن به نام خریدار بشود هیچ قطعیت دائمی و همیشگی ایجاد نمی کنه.

شاید بپرسید مگه میشه با سند رسمی باغ بخریم بعد جعلی از آب در بیاد؟

خرید باغ با سند جعلی

پاسخ خرید باغ با سند جعلی خیلی روشن هستش یعنی بله چرا که نه! چون خیلی ها به قصد کلاهبرداری ملکی و بردن و خوردن مال غیر، دست به هرکار می زنند. برای مثال در شهر های شمالی خیلی اتفاق افتاده که طرف با مانور متقلبانه و با اقدامات سازمان یافته که من نمی خواهم اینجا وارد جزئیاتش بشوم یک سند جعلی از یک باغ یا زمین و خانه ساحلی و ویلایی تهیه می کند و احتمالا خبر دارد که مالکش خارج از کشور سکونت دارد یا اگر ایران زندگی می کند، سال هاست که ملکش را رها کرده لذا با ساختن سند جعلی و انجام یک سری اقدامات خودش را مالک زمین و باغ جا می زند و خیلی راحت مال و دارایی خریدار را به یغما می برد.

خریدار هم شاید تا سال ها متوجه کلاهبرداری و جرمی که واقع شده نشود. اما بعد از چند سال یک دفعه شاهد پیدا شدن سروکله شخصی می شود که ادعا می کند شما ملک ما را تصرف کردید و سند ملک یا باغ شما جعلی است! شما هم اولین پاسخی که می دهید این است که من ملک را از مالک قانونی و با سند رسمی خریدم و تازه سند باغ یا ملک سند تک برگ هستش . برو هر جایی که می خواهی شکایت کن. اما مطمئنا  بعد از رفتن اون شخص در فکر فرو می روید نکنه راست میگه. اگر سند باغ جعلی باشه چیکار کنم ؟ یعنی این همه سال که من توی ارزونی باغ یا ویلا را خریدم همه اش هیچی میشه!؟

خرید باغ با سند جعلی و عواقب آن

چند ماه بعد توی موبایل تون یک پیامک میاد که علیه شما در فلان دادسرا یا فلان شعبه شکایت شده و پرونده ای با این کلاسه تشکیل شده! این واقعیتی است که متاسفانه بسیاری از خریداران به خصوص در نقاط خوش آب و هوا مثل شمال یا مازندران، گیلان و غیره با آن دست و پنجه نرم می کنند و بسیاری از آن ها ممکن است تمام سرمایه و دارایی شان را از دست بدهند و باید بروند دنبال فروشنده جاعل و کلاهبردار که معلوم نیست کجا پنهان شده یا فرار کرده!

در یکی از جلسات مشاوره حضوری یک خریداری مراجعه کرده بود و با چنین داستان و مشکلی مواجه شده بود یعنی در گییر خرید باغ با سند جعلی شده بود. این مراجعه کننده که کلی پرونده و سند و مدرک به همراهش بود می گفت حدود ده سال پیش چند صد میلیون تومان فلان باغ را خریدم و الان هم کلی افزایش قیمت پیدا کرده و اصلا و تحت هیچ شرایطی نمی خواهم ملک و باغم را از دست بدهم.

حتما بخوانید : چراسند قطعی، قطعی نیست؟!!

می گفت یکی پیدا شده و با یک سری از اسناد و وکالتنامه ادعا کرده که از وراث و نوادگان فلانی است و از ایشون وکالت تام الاختیار دارد و اظهار می کند ملکی که شما خریداری کرده اید به هیچ وجه توسط مالکش به شما فروخته نشده و مالک نیز پیش از شما آن را به هیچ شخص دیگری نفروخته است و شما با سند مالکیت جعلی باغ را خریده اید و باید رفع تصرف کنید.

پس از این قضیه علیه این خریدار بخت برگشته چندین دعوا حقوقی و کیفری مطرح شده بود که اکثرا محکوم شده و اگرچه او ادعا داشت وکالتنامه ها جعلی هستند و این فرد احتمالا با فروشنده کلاهبردار هم دست است اما اسناد و مدارک ارائه شده قابلیت اثبات ادعای او را نداشت و کارشناسان رسمی دادگستری هم بر جعلی بودن آن صحه نگذاشته بودند.

خسارات ناشی از خرید باغ با سند جعلی

هر چند خریدار با حسن نیت و به ظاهر با رعایت تمام تشریفات قانونی اقدام به خرید باغ و خانه ویلایی کرده بود اما دیر یا زود باید از ملک رفع تصرف کند و تازه باید اجرت المثل ایام تصرف را هم بدهد و بعد از آن باید یک کفش آهنی بپوشد و به دنبال فروشنده کلاهبردار و شیاد بیفتد که بازگو کردن آن اصلا خوشایند نیست چون به عنوان یک وکیل که تخصصا در حوزه دعاوی ملکی و قراردادها کار می کنم می دانم که این خریدار بخت برگشته است و بعد از سال ها دوندگی در دادگاه ها و دادسرا به نتیجه مطلوبی نخواهد رسید.

موقع خرید و فروش باغ، ویلا و زمین ساحلی و هر نوع ملکی چشم و گوش تان را باز کنید و حتما مشورت بگیرید یا از دستیار حقوقی امور ملکی استفاده کنید تا معامله امنی داشته باشید.


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 

اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید