جلوگیری از فسخ قرارداد و راه کار آن

جلوگیری از فسخ قرارداد

جلوگیری از فسخ قرارداد
جلوگیری از فسخ قرارداد

وقتی قراردادی بین دو نفر نوشته و امضاء می­شود معمولاً یکی از نگرانی­های طرفین قرارداد یا یکی از آنها این است که مبادا طرف مقابل به هر بهانه­ ای آنرا یک طرفه فسخ کند. بارها در جلسات مشاوره حقوقی ملکی از من پرسیده می­شود که مثلاً فروشنده احتمالاً در روز محضر نمی­خواهد در دفترخانه حاضر بشود و گفته که پشیمان شده و می­خواهد قرارداد را فسخ کند و گفته حتی ضرر و زیان را به بنگاه معاملات ملکی تحویل داده و این موضوع در املاک صورت جلسه شده یا خواهد شد.

حتما بخوانید : چگونه با قراردادن دیوار بتنی جلوی افزایش خسارت روزانه را در قرارداد مشارکت در ساخت بگیریم؟

حال با این شرایط آیا فروشنده می­تواند بدون رضایت من (خریدار) مبایعه­نامه را فسخ کند؟

خریدار ممکن است در زمان ارزانی یا قبل از گران شدن اقدام به معامله و خرید ملک کرده باشد و مدت کوتاهی پس از آن ملک گران بشود و چون هنوز بخشی از ثمن معامله پرداخت نشده است. فروشنده تصور می­کند که امکان فسخ قرارداد را دارد و خریدار هم خیلی ناراحت و پریشان است که اگر قراردادش فسخ و منحل بشود چه باید بکند.

اصلاً نگران نباشید چون من یک راهی را به شما معرفی می­کنم که با استفاده از آن می­توانید به راحتی جلوی هر نوع فسخی را در قراردادها بگیرید. به شرطی که با یک مشاوره املاک کم تجربه مواجه نشوید. اینکه می­گویم بی­ تجربه علت دارد که در ادامه به آن اشاره خواهم کرد.

باید ها و نباید ها در جلوگیری از فسخ قرارداد

موقع تنظیم مبایعه­ نامه یا هر قرارداد ملکی یا پیمانکاری اگر تمایل ندارید که پس از امضای قرارداد به هیچ­وجه امکان انحلال و فسخ قرارداد چه به صورت یکطرفه یا خود به خود وجود نداشته باشد، باید شرط اسقاط کافه خیارات را در قرارداد بنویسید. احتمالاً می­پرسید منظور از این شرط چیست؟
در نظر داشته باشید که قانون مدنی به طرفین هر معامله یا قراردادی اصولاً این اجازه را داده است که بتوانند در ضمن قرارداد یا هر قرارداد لازم دیگری شرط کنند که این قرارداد به هیچ­وجه قابل فسخ نخواهد بود.

شرط جلوگیری از فسخ قرارداد:

معمولاً برای درج این شرط متنی به شکل زیر در قراردادها اعم از مبایعه­ نامه، اجاره­ نامه یا قرارداد مشارکت در ساخت و غیره وارد می­کنند:

“کلیه خیارات قانونی از جمله خیار غبن اگرچه فاحش به اعلی درجه که باشد به جز خیار تدلیس از طرفین ساقط گردید.”

اگر این شرط را داخل متن هر قراردادی بنویسید جلوی هر اقدامی در جهت فسخ قرارداد را به طور قطع می­گیرد. پس اگر خریدار ملک یا خانه­ای هستید کافی است این شرط را در قرارداد قید کنید یا به مشاور املاک تنظیم کننده قرارداد بگویید در قرارداد وارد کند.

حتما بخوانید : سوت پایان مالکیت فروشنده با اسقاط کافه خیارات!

دو نکته در جلوگیری از فسخ قرارداد

در پایان به دو نکته هم اشاره می­کنم که حتماً به آن توجه کنید:

اشتراک گذاری این مطلب

6
دیدگاه بگذارید

avatar
3 موضوع دیدگاه ها
3 تعداد پاسخ به موضوعات
0 دنبال کننده ها
 
Most reacted comment
داغترین دیدگاه ها
4
مهديمهدیوکیل فولادیAsghar
مهدي
مهدي

سلام درصورتی که کافه اختیارات اسقاط ذکرشده باشد وفروشنده شرطکند که درصورت عدم وصول هرکدام از چک ها معامله یک طرفه فسخ است در چنین شرایطی معامله انفساخ میگردد؟

مهدی
مهدی

سلام و خسته نباشید من سوال درباره قرارداد ساختمانی دارم بنده بعنوان مدیر پیمان با کارفرما قراردادی تنظیم میکنم که منجر به ساخت و ساز برای کارفرما با قرارداد مدیریت پیمان میشوم ولی امسال در چند پروژه کارفرما پول خود را پرداخت نکرده و در وسط پروژه به بهانه تعطیلی کار یا گران بودن پروژه و بهانه های واهی کار را تامین دلیل کرده و پیمانکار دیگری را مشغول بکار کرده و بحث را به مراجع قضابی کشانده که در این حالت متضرر اصلی بنده میشوم زیرا که یک – پول طلب خود را تا تعیین تکلیف نمیتوانم بگیرم و… بیشتر بخوانید

Asghar
Asghar

با سلام. چرا تو هیچ سایتی در مورد مرحله آخر که کلید ملکی‌ باید تحویل خریدار سهوا هیچ متنی نیست. برای مثل: من یک ملکی‌ رو امروز میبینم، میپسندا و با فروشند توافق می‌کنیم که ملک را با تمامی‌ قوانین ذکر شده خریداری کنیم. روز بازدید از منزل یا مکان، همه‌چیز رو چک می‌کنیم که سالم باشد، ولی‌ زمان تحویل منزل که فروشمده کلیه پول را دریافت می‌کند که کلید منزل در به خریدار بدهد. ولی‌ وقتی‌ همه کار‌ها که انجام شده، و وارد منزل خریداری شده میشویم، متوجه میشیم که یکی‌ از لولها نشتی دارد، فاضلاب درست نیست. کبینتها… بیشتر بخوانید