فیلم آموزشی:تعهد سازنده به احداث ساختمان و تحویل واحدهای آپارتمانی در قرارداد مشارکت در ساخت

تعهدات سازندگان در قراردادهای مشارکت در ساخت

یکی از معمول ترین تعهدات سازندگان در قراردادهای مشارکت در ساخت عبارتست از انجام عملیات عمرانی پروژه و سپس تحویل واحدهای آپارتمانی و همچنین اخذ پایان کار، صورتمجلس تفکیکی و سند تک برگی واحدهای آپارتمانی. بنابراین توصیه می کنم که در قراردادهای مشارکت در ساخت این موضوع را لحاظ کنید که صفر تا صد کلیه امور عمرانی و ساخت و ساز و امور اداری و ثبتی و سندی پروژه برعهده سازنده است.

اقدامات اداری و قانونی و  هزینه ­های آن  از تعهدات سازندگان در قراردادهای مشارکت در ساخت

همچنین در قرارداد مشارکت علاوه بر تعهد سازنده به تکمیل ساختمان و تحویل واحدها در موعد تعیین شده در قرارداد، باید قید بشود که اقدامات اداری و قانونی و همچنین کلیه هزینه ­های مترتب بر آنها هم بر عهده سازنده است. متاسفانه در برخی از قراردادهای مشارکت در ساخت که جهت مشاوره حقوقی ملکی و تخصصی در زمینه قراردادها و دعاوی ملکی به دفتر ما می آیند می بینیم که هزینه های اداری و قانونی و شهرداری و ثبتی را به صورت برابر و مساوی شرط کرده اند در حالی که معمولا طبق رویه مالک هیچگونه مسئولیتی در پرداخت هزینه های جانبی ساخت و ساز ندارد. بنابراین مالکین قراردادهای مشارکت در ساخت باید به این قضیه یعنی تعهدات سازندگان در قراردادهای مشارکت در ساخت توجه ویژه بکنند تا مبادا پس از امضای قرارداد پشیمان بشوند.

حتما بخوانید : اصول صحیح دریافت ثمن یا وجه در معاملات ملکی چگونه است؟

 لازم است در قرارداد مشارکت در ساخت شرط کنید که سازنده مکلف است در یک زمان معینی اقدامات قانونی مورد نیاز را جهت احداث ساختمان و زمان تحویل واحدهای آپارتمانی و اخذ پایان­کار، صورتمجلس تفکیکی و سند تک برگی انجا بدهد. در بعضی قراردادها متأسفانه دیده می­شود فقط برای ساخت و تحویل آن مدت تعیین می­کنند و در رابطه با پایان­کار، صورتمجلس تفکیکی و سند تک برگی نه تنها هیچ مدتی پیش بینی نمی شود بلکه صرفاً نوشته می­شود ” بعد از تحویل برعهده سازنده است” اما اینکه چه مدتی مشخص نیست!؟

تعیین مدت مشخص انجام امور از تعهدات سازندگان در قراردادهای مشارکت در ساخت

من محمدرضا فولادی بعنوان یک وکیل متخصص دعاوی  ملکی و وکیل تنظیم قراردادها وکسی که نویسنده کتاب پرفروش راهنمای تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت و ساز می باشد که تجربه وکالت در ده ها پرونده دعاوی مشارکت در ساخت را بر عهده داشته، به شما توصیه اکید می کنم که حتماً  مدت مشخصی مثلاً ۴ ماهه یا ۶ ماهه یا ۸ ماهه را برای انجام هریک از تعهدات فوق و اخذ هر یک از اسناد موضوع قرارداد مشارکت در ساخت مانند موارد یاد شده بالا را در قراردادتان درج کنید تا سازنده متعهد باشد که در یک بازه زمانی مشخص نسبت به اخذ پایان کار، صورت مجلس تفکیکی و اخذ سند تک برگی واحدها اقدام کند.

حتما بخوانید : آقای سازنده، به تعهداتت پایبند باش

ضمناً می توانید برای عدم انجام هر یک از تعهدات فوق در قرارداد مشارکت در ساخت ضمانت اجرای مناسبی از جمله  خسارت روزانه یا وجه التزام قراردادی تعیین کنید.اگر سازنده به تعهداتش عمل نکند از طریق دادگاه حقوقی می توانید وی را الزام به انجام تعهدات قرارداد واقدامات فوق از جمله الزام به تحویل آپارتمان، الزام به اخذ سند تک ­برگ واحدها و الزام به اخذ صورتمجلس تفکیکی و الزام به پرداخت خسارت روزانه یا وجه التزام قراردادی نمایید. امیدوارم با رعایت نکاتی که در این فیلم آموزشی ارائه شده با عنوان تعهدات سازندگان در قراردادهای مشارکت در ساخت استفاده مطلوب را ببرید.


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


 

اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید