فیلم آموزشی: باید ها و نبایدهای انجام تعمییرات در ملک اجاره ای توسط مستاجر

تعمییرات در ملک اجاره ای توسط مستاجر

 

تعمییرات در ملک اجاره ای توسط مستاجر

اگر مستأجر یک محل یا یک مکان استیجاری (اجاره ای) هستید باید دقت کنید بدون اذن و اجازه و رضایت موجر یا مالک حق ندارید هیچگونه تغییرات و دستکاری در آن ملک انجام بدهید. اگر حتی باغچه­ای در این محل استیجاری وجود داشته باشد و مستاجر بدون اجازه مالک درختی را در آنجا بکارد ، مالک می­تواند خیلی راحت و بدون رضایت مستاجر آن را قطع بکند هرچند مستاجر برای کاشتن آن درخت هزینه­ای پرداخته باشد پس تعمییرات در ملک اجاره ای توسط مستاجر بدون اجازه موجر ممنوع است.

حتما بخوانید : خسارت به خانه اجاره ­ای توسط مستاجر و شیوه جبران آن + فیلم آموزشی

نوشتن جزئیات تعمییرات در ملک اجاره ای توسط مستاجر در پشت اجاره نامه

گاهی اوقات هم شما به مدت دو سال یا سه سال یا چهارسال در یک ملکی مستأجر هستید و تصمیم دارید که دستی به سر و گوش ملک بکشید و موجر یا مالک می­گوید من پولی ندارم و اگر تمایل داری خودت انجام بده و شما ممکن است اقدام به اجرای کاغذ دیواری کنید و یا مباردت به رنگ­آمیزی کنید ولی همه توافقات شما با موجر شفاهی بوده و در پشت اجاره نامه یا در جای دیگری صورتجلسه نشده است.

پس از انجام تعمییرات در ملک اجاره ای توسط مستاجر ، زدن کاغذ دیواری و یا رنگ آمیزی در پایان مدت اجاره وقتی قرار است ملک را تخلیه کنید شما به عنوان مستاجر مدعی خواهید بود که من هزینه­ ای بابت کاغذ دیواری و نقاشی و رنگ ­آمیزی پرداخته ام و لذا تقاضای هزینه های انجام شده را می­کنید اما در مقابل موجر ممکن است که مدعی شود که من چنین اجازه­ای به شما ندادم!

واقعیت این است که موجر از منظر حقوقی راست هم می­گوید چون اجازه وی شفاهی بوده و در جایی مکتوب نشده است و در زمان بروز اختلاف دست موجر پیش است و مستاجر مدرک محکمه پسندی ندارد به جز استناد به توافق شفاهی که عملا موفقیتی برای او در دادگاه نخواهد داشت.

حتما بخوانید : روش تمدید اجاره نامه چگونه است؟ + فیلم آموزشی

تعمییرات در ملک اجاره ای توسط مستاجر و گرفتن اجازه کتبی از موجر

بنابراین تا زمانی که اجازه کتبی از موجر یا مالک دریافت نکردید هیچ گونه دستکاری اعم از درختکاری در باغچه و یا نقاشی در و دیوار انجام ندهید چون این ها باعث می­شود که بعداً با ادعای عدم اجازه موجر مواجه شوید و نتوانید هزینه­ های انجام شده را دریافت کنید.

در یک ساختمان مشکلات فقط مربوط به نقاشی و رنگ ­آمیزی نیست گاهی اوقات جاها و مکان هایی در ساختمان اجاره ای هست که به واسطه قرارگیری ملک در طبقه اول مستأجر تصمیم می­گیرد در پاسیو یا نورگیر یک ایرانیت یا یک مانعی ایجاد کند تا از دید همسایه­ های بالاتر بدور بماند این هم می­تواند از آن مواردی باشد که اگر شما هزینه­ای کرده باشید موجر می تواند به آسانی از زیر پرداخت آن شانه خالی کند.

توصیه من به عنوان وکیل دعاوی ملکی به مستاجرین اماکن استیجاری این است که اگر استفاده از ملک نیاز به برخی هزینه­ ها و تعمیرات و دستکاری دارد چنانچه از ابتدای اجاره اشکالات آن مشخص است آن را در قرارداد شرط کنید و بنویسید و اجازه کتبی موجر را جهت انجام تعمییرات به صورت کتبی اخذ کنید.

حتما بخوانید : وکیل تنظیم قرارداد

سخن آخر

اما اگر در حین استفاده از محل استیجاری با مشکلات فوق مواجه شدید باز هم باید به طور جداگانه در پشت اجاره نامه یا در رسید جداگانه دیگر اجازه کتبی برای انجام تعمییرات یا استفاده بهتر از منافع محل استیجاری را بگیرید. ضمن این که من توصیه می­کنم حتی اگر اجازه کتبی را هم دریافت نمودید، حد و حدود هزینه­ ها را هم مشخص کنید. ممکن است موجر بگوید من به شما اجازه دادم کاغذ دیواری کنید اما دیگه نگفتم مثلاً ۵ میلیون تومان یا ۱۰ میلیون تومان خرج کنید یا به دلخواه خودتان. لذا حد و حدود هزینه­ ها را هم مشخص کنید. اگر این اقدامات را انجام دهید قطعاً با چالش و مشکلات مالی هم مواجه نخواهید شد.


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید