دعوای تعدیل اجاره بهاء

تعدیل اجاره بها

 

دعاوی تعدیل اجاره بها چیست ؟

دعاوی تعدیل اجاره بها مربوط به رابطه استیجاری است به شرطی که این رابطه یعنی قرارداد اجاره بین موجر و مستاجر مشمول قانون روابط موجر و مستاجر مصوب سال ۱۳۵۶ باشد. در این قانون اگر کسی در یک ملک تجاری کسب و کاری دارد یا از قدیم الایام یعنی پیش از اول مهرماه سال ۱۳۷۶ آن ملک را با هر کاربری اجاره کرده باشد ولی از آن استفاده تجاری بکند مستحق حق کسب یا پیشه یا تجارت می شود که در عرف به آن سرقفلی گفته می شود که ما به آن سرقفلی عرفی می گوییم که با حق سرقفلی مندرج در قانون روابط موجر و مستاجر مصوب سال ۱۳۷۶ فرق دارد که ما به آن سرقفلی واقعی می گوییم.

زمان تقاضای دعاوی تعدیل اجاره بها چه موقه است

مالک یا موجر محل تجاری مشمول قانون اجاره سال ۵۶ می تواند هر سه سال یکبار از طریق شورای حل اختلاف تقاضای تعدیل اجاره بها بکند و این دعوا به طرفیت مستاجر یا صاحب سرقفلی طرح می شود. دادگاه پس از احراز نوع رابطه استیجاری و احراز رابطه استیجاری از نوع قانو نسال ۵۶، موضوع را به کارشناس رسمی دادگستری ارجاع تا با برآورد اجاره بهای آن مراتب را به شعبع رسیدگی کننده در شورای حل اختلاف گزارش و به طرفین ابلاغ می شود تا اگر اعتراضی دارند و در مهلت قانونی بتوانند به آن اعتراض نمایند. در غیر این صورت رای صادر و پس از قطعیت آن مستاجر منبعد تا سه سال دیگر باید این مبلغ را به عنوان اجاره بهای ماهیانه به موجر پرداخت بکند.

حتما بخوانید : سرقفلی یا حق کسب و پیشه، مسئله این است!

مشکلات دعاوی تعدیل اجاره بها

متاسفانه در برخی از پرونده های موضوع دعاوی تعدیل اجاره بهای املاک تجاری کارشناس پرونده مبالغ غیر منطقی و بدون ضابطه ای را بعنوان مبلغ تعدیل شده ارائه می کنند که اگر دقت نکنید با چالش جدی مواجه می شوید. چون چنانچه رای صادر و قطعی شود و اجاره بهای تعدیل شده مبلغ سنگینی باشد پس از مدتی حتی پرداخت اجاره بهاء از سوی مستاجر غیر ممکن می شود و در نتیجه ارزش سرقفلی یا حق کسب و پیشه کم شده و فروش آن هیچ تفاوتی با ملک بدون سرقفلی ندارد.

سخن آخر

با توجه به این مسائل لازم است که پیش از هر اقدام با وکیل دعاوی ملکی مشورت کنید تا با احراز نوع ذابطه استیجاری بهترین پیشنهاد را به شما بدهد و ضمنا اگر خواستید از خدمات حقوقی و وکالتی مجموعه وکیل رسمی برای طرح یا دفاع از دعاوی تعدیل اجاره بها استفاده بکنید فرم پایین این صفحه را تکمیل و ارسال کنید تا همکاران ما در اسرع وقت هماهنگی لازم را با شما انجام بدهند.


  • فایل ها را به اینجا بکشید

 

اشتراک گذاری این مطلب