تصرف در مشاعات مطلقاً ممنوع!

تصرف در مشاعات

برخی از ساختمان­ها به گونه­ای هستند که بخشی از مشاعات و قسمت­های مشترک آنها عملاً در اختیار یک یا چند مالک دیگر است و سایرین امکان دسترسی به آنها را ندارند مانند حیاطی که پشت ملک مالک طبقه اول یا همکف است.

همچنین برخی از مالکین که به قسمت­های مشاعی دسترسی دارند با انجام برخی اقدامات به نوعی مبادرت به تصرف در این قسمت­ها از طریق دیوارکشی یا مسقف کردن یا قراردادن وسایل شخصی یا نصب پله و غیره   می­کنند که مورد اعتراض سایر مالکین است.

تصرف در مشاعات ( پوشاندن و مسقف کردن پاسیو و نورگیر )

از جمله تصرفات شایع در ساختمان­ها پوشاندن و مسقف کردن پاسیو و نورگیر توسط مالک طبقه اول است که با این عمل به نحوی موجب افزایش مساحت در قسمت اختصاصی ساختمان وی می­شود. در رابطه با تصرف در مشاعات از جمله پاسیو و نورگیر باید گفت که این بخش­ها جزء قسمت­های مشترک ساختمان هستند و اگر مالک طبقه اول یا سایر طبقات اقدام به مسقف کردن و تصرف این قسمت­ها بکنند، این عمل مخالف قانون تملک آپارتمان­ها است.

تصرف در مشاعات از نگاه شهرداری

قابل ذکر است که تصرف در مشاعات از طریق مسقف کردن پاسیو و نورگیر از نگاه مقررات شهرداری­ها نیز تخلف محسوب می­شود. اگر مسقف کردن پاسیو با نصب ایرانیت یا پوشش سبک و به قصد جلوگیری از سقوط اشیاء باشد، این مقدار تصرف عدوانی محسوب نمی­ شود. تصرف عدوانی در مشاعات طبق قانون تملک آپارتمان­ها مطلقاً ممنوع است و همچنین برابر ماده ۶۹۰ قانون مجازات اسلامی جرم محسوب می­شود.

تصرف در مشاعات ( تصرف عدوانی )

بعضی مالکین و متصرفین در مشاعات بدون هرگونه اجازه و کسب رضایت از سایر مالکین مبادرت به تصرف عدوانی کرده­اند و مدعی هستند چهاردیواری اختیاری است! غافل از اینکه با شکایت سایر مالکین یا مدیر ساختمان با حکم قانونی مواجه می­شوند و ناچار هستند که هرگونه تصرفی را که در مشاعات انجام داده­اند تخریب و به حالت قبل برگردانند. که این حتی باعث ورود زیان مالی به آنها خواهد شد.

پس به آیا بجای قلدری و زورگویی، بهتر نیست با تعامل مناسب با سایر همسایه ­ها و رفتار انسانی و عامه پسند در ساختمان­ ها زندگی کنیم؟

 

 

اشتراک گذاری این مطلب

2 دیدگاه دربارهٔ «تصرف در مشاعات مطلقاً ممنوع!»

  1. یه ساختمان دو طبقه و هر طبقه دو واحدی ساکن هستیم که واحد روبرویم ورودی درواحدش(یه مترعقب تر از راه پله بوده) یه متر اورده جلو و راه پله رو تصرف کرده (دو تا واحد اینجوری بوده این فقط اومده جلو)بهش میگم جرمه میگه دستشویی شما تو پا گرد راه پله(از اولش بوده) هست. و شما یه دستشویی تو واحدت ساختی فاضلابش از لوله ای که از راه پله میگذره رد کردی و نمای راه پله رو زشت کردی.و دو دستشویی استفاده میکنی واسه تو هم جرمه ایا من راهی دارم که شکایت کنم.در ورودی اپارتمانش جلو اورده

    پاسخ
    • سلام و درود
      هر دو اقدام غیرقانونی است و توجیه کننده تخلفات نمی باشد.

      پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید