دعوای تخلیه اماکن استیجاری

تخلیه اماکن استیجاری

دعاوی تخلیه اماکن استیجاری چه زمانی موضوعیت پیدا میکند

دعوای تخلیه اماکن استیجاری وقتی موضوعیت پیدا می کند که اولا رابطه استیجاری بین موجر و مستاجر طبق اجاره نامه کتبی برقرار باشد و ثانیا مدت اجاره تمام شده باشد و مستاجر از تخلیه ملک استیجاری امتناع نماید. در این وضعیت موجر ناگزیر است که طبق قانون روابط موجر و مستاجر سال ۱۳۷۶ به شورای حل اختلاف محل وقوع ملک مراجعه کند و تقاضای صدور دستور تخلیه ملک را بخواهد.

 تخلیه اماکن استیجاری چه شرایطی دارد

برای تخلیه محل استیجاری باید چهار شرطی که در ماده ۲ قانون روابط موجر و مستاجر مصوب سال ۱۳۷۶ احصاء شده است فراهم باشد از جمله اینکه ذیل اجاره نامه توسط دو نفر شاهد امضا شده باشد تا بتوان از طریق سیکل تخلیه فوری در ۷ روز استفاده نمود و الا مشمول زمان شده و بجای درخواست دستور تخلیه باید دادخواست صدور حکم به تهلیه علیه مستاجر مطرح شود که در این حالت باید تشکیل جلسه شود و رسیدگی صورت گیرد و حکم صادر شود که قطعا مشمول زمان شده و مدت نسبتا طولانی برای تخلیه ملک نیاز است تا در نهایت ملک تخلیه شود و در اختیار مالک یا موجر قرار بگیرد.

حتما بخوانید :موارد تخلیه سرقلی

قواعد و قانون در دعاوی تخلیه

شاید شما به عنوان موجر یا مستاجر محل یا ملک استیجاری این سوال در ذهنتان نقش بسته که آیا تخلیه ملک استیجاری که محل کسب و کار و دارای کاربری تجاری هست نیز مشمول همین قواعد و قانون اجاره سال ۱۳۷۶ است؟ پاسخ مثبت است. ولی اگر طرفین نسبت به سرقفلی اختلاف داشته باشند مطابق ماده قانون شوراهای حل اختلاف رسیدگی در صلاحیت دادگاه خواهد بود و الا شورا رسیدگی کرده و دستور یا حکم تخلیه آن را صادر خواهد نمود صرف نظر از اینکه کاربری آن مسکونی یا تجاری یا اداری و غیره باشد.

حتما بخوانید : شرایط تخلیه ملک اجاره ای قبل از پایان مدت قرارداد چیست؟ + فیلم آموزشی

سخن آخر :

با توجوه به ظرایفی که در بحث تخلیه اماکن و ملک های استیجاری مثل آپارتمان ها، مغازه های تجاری و سایر املاک وجود دارد و می توان از ظرفیت های قانونی به نفع موجر و مستاجر در زمان بروز اختلاف و دعوا استفاده نمود لذا چنانچه قصد بهره مندی از این ظرفیت های قانونی برای جلوگیری از تخلیه ملک یا دستور فوری مبنی بر تخلیه را دارید با تکمیل فرمی که در پایین این صفحه وجود دارد درخواست خود را ارسال کنید تا همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس حاصل نمایند.


  • فایل ها را به اینجا بکشید

     

    اشتراک گذاری این مطلب