امکان فسخ مبایعه نامه و شایعه و تصورات اشتباه درباره آن

امکان فسخ مبایعه نامه

امکان فسخ مبایعه نامه

امکان فسخ مبایعه نامه و شایعه و تصورات اشتباه درباره آن

برخی شایعات درباره قراردادهای ملکی باعث شده که طرفین معاملات تصورات اشتباهی را در خصوص امکان فسخ مبایعه نامه داشته باشند.

این شایعات گاهی آنقدر گسترده است که حتی در جلسات مشاوره وقتی پرده از برداشت و تصور اشتباه آنها برداشته می­شود اما باز هم تردید دارند که مبادا شایعات درست باشد!؟

یکی از همین شایعات درباره امکان فسخ مبایعه­ نامه ­های ملکی یا قراردادهای خرید و فروش خانه و آپارتمان و هر نوع ملک و مستغلات می­باشد که لازم دیدم ضمن معرفی این شایعاتدر باره امکان فسخ مبایعه نامه ، خیال شما را از بابت هر نوع نگرانی درباه آنها راحت کنم.

حتما بخوانید : پرداخت نکردن خسارت در هنگام فسخ قرارداد

این سه شایعه کدامند؟

در اینجا فقط ۱+۲ (سه) مورد از این شایعه ­ها اشاره می­کنیم. این سه شایعه واقعیت ندارند و باعث فسخ مبایعه نامه یا ابطال قرارداد نمی­شوند مگر در یک مورد که آن هم با توجه به رویه جاری در نوشتن مبایعه­ نامه­ها بعید است که اتفاق بیفتد که به آن اشاره خواهیم کرد.

شایعه اول در باره امکان فسخ مبایعه نامه :

شایعه شده که؛ برای اینکه بیع جاری شود باید حتماً مبلغ ناچیزی مثلاً ۱۰۰۰ تومان ردو بدل شود!

اما واقعیت این است که اگر در مبایعه­نامه مهلتی برای پرداخت ثمن معامله پیش­بینی شود، دیگر نیازی به چنین کاری نیست. اما اگر در یک قرارداد خرید و فروش زمانی برای پرداخت ثمن معامله از سوی خریدار به فروشنده تعیین نشود، و مبیع یعنی خانه یا ملک هم در اختیار خریدار قرار نگرفته باشد و مهلتی هم برای تحویل آن پیش­بینی نشود و تا سه روز از تاریخ امضای قرارداد طرفین هیچ اقدامی در تحویل ملک یا مبلغ معامله نکنند در این صورت فقط فروشنده حق فسخ معامله را دارد.

با توجه به اینکه در اغلب مبایعه­ نامه­ ها برای تحویل ملک و پرداخت ثمن (مبلغ) قرارداد مهلت تعیین می­شود بنابراین عدم پرداخت حتی یک ریال از سوی خریدار باعث ایجاد حق یا خیار تاخیر ثمن برای فروشنده و در نتیجه حق فسخ قرارداد نمی­شود.

۴حتما بخوانید : فرق اساسی افراز و تفکیک املاک

شایعه دوم در باره امکان فسخ مبایعه نامه :

شایعه شده که، فروشنده یا خریدار حق دارند تا ۴۸ ساعت پس از انجام معامله و امضای قرارداد آن را فسخ و منحل کنند!

اما واقعیت این است که چنین تصوری وجود واقعی ندارد مگر اینکه حق فسخ ظرف مدت ۴۸ ساعت از زمان قرارداد قبلاً شرط شده باشد و در مبایعه نامه نوشته شود وگرنه چه خرید و چه فروشنده با ساقط شدن خیارات قانونی و عدم شرط مهلت ۴۸ ساعته نمی­توانند معامله یا قرارداد را فسخ و منحل کنند.

شایعه سوم در باره امکان فسخ مبایعه نامه :

شایعه شده که، تا زمانی که سند رسمی ملک امضاء نشده باشد، طرفین حق فسخ قرارداد را دارند!

اما واقعیت این است که با اسقاط کافه (کلیه) خیارات قانونی و عدم پیش­بینی شرط فسخ در مبایعه نامه، حتی قبل از تنظیم سند رسمی ملک، نمی­توان با ارسال اظهارنامه یا درخواست از مشاور املاک اقدام به فسخ و انحلال قرارداد نمود.

امیدوارم با آگاهی از قوانین به شایعات بی­اساس درباره قراردادهای ملکی دامن نزنید.


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


 

اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید