۵ ویژگی مبایعه نامه های ویرانگر چیست؟

اشتباه در مبایعه نامه

اشتباه در مبایعه نامه
اشتباه در مبایعه نامه

۵ ویژگی مبایعه نامه های ویرانگر چیست؟

اشتباه در مبایعه نامه

مقدمه

آمار پرونده های ناشی از دعاوی ملکی و قراردادی در دادگاه ها و دادسراها بالاست. به جرات می توان گفت حدود ۵۰ درصد پرونده هایی که هر روز در مراجع قضایی از سوی طرفین قرارداد یا مبایعه نامه هایی طرح می شود، مربوط به مشکلات ناشی از معاملات ملکی است.

به عبارتی از هردو پرونده ورودی دادگاه ها یک مورد آن درباره اختلافات ملکی است. این آمار هشدار دهنده است و درسی که از آن باید گرفت این است که در زمان انجام معامله و خرید و فروش ملک مفاد قرارداد را باید با وسواس و دقت لازم مطالعه کنیم تا ابهامات احتمالی به طور کامل بر طرف شود.

حتما بخوانید : وقف چیست ؟ – اقسام وقف چیست ؟

از تجربه ده ها پرونده درباره خرید و فروش املاک و مستغلات چندین عامل را استخراج کرده ایم که نشانگر مشکلات به وجود آمده میان خریدار و فروشنده می باشد و ماتحت عنوان ویژگی های ویرانگر مبایعه نامه های ملکی از آنها نام برده ایم و در ادامه تیتروار و مختصر به آنها اشاره می کنیم.

هرگاه تصمیم به انجام خرید و یا فروش خانه و یا آپارتمانی را اتخاذ کردید این موارد را بررسی کنید تا در قراردادتان نوشته نشود و یا اگر نوشته نشده، تاکید کنید که در قرارداد نوشته شود چون این موارد جزء باید ها و نباید های مبایعه نامه ها محسوب می گردند.

۵ اشتباه در مبایعه نامه

حتما بخوانید : پرداخت نکردن خسارت در هنگام فسخ قرارداد

از این ۵ ویژگی، چهار مورد اول مشترک بین خریدار و فروشنده است و هردو طرف باید به درج و یا عدم درج آن توجه کافی داشته باشند. و مورد پنجم مخصوص خریدار است چون اگر شرط فسخ مدت نداشته باشد و خریدار پولی را به فروشنده پرداخت کند، طبق ماده ۴۰۱ قانون مدنی هم شرط و هم عقد هردو باطل است و در این حالت فروشنده می تواند بزند زیر معامله و حکم تایید بطلان مبایعه نامه را از دادگاه بگیرد و تازه خریدار باید بیفتد دنبال فروشنده که پولش را پس دهد.


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


 

 

 

 

اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید