از رهن تا فک رهن

فک رهن چیست ؟

فک رهن چیست ؟

احتمالاً بارها اصطلاح «رهن» و «فک رهن» را شنیده­اید. بیشترین کاربرد آن در زمان دریافت وام از بانک می­باشد.

اما تعریف قانونی رهن و فک رهن چیست؟

رهن عقدی است که طبق آن کسی که وجه یا پولی را که به شخص دیگری(مثل بانک) بدهکار است به عوض آن، مالی را بابت تضمین بازپرداخت آن وجه یا پول به فرد طلبکار می­دهد.

فک رهن چیست ؟
فک رهن چیست ؟

در عقد رهن به کسی که پول دریافت می­‌کند راهن (مدیون) گفته می­‌شود و به طرفی که طلبکار است یا وام داده (مانند بانک) اصطلاحاً مرتهن می­گویند. برای مثال در قرارداد رهن خانه کسی که بابت در اختیار گرفتن خانه یا مغازه‌­ای، مبلغی را به عنوان رهن به مالک می­‌دهد، در اینجا مالک خانه راهن محسوب می­‌شود و طرف دیگر که به نوعی مستاجر است، مرتهن نامیده می‌شود. چون مانند بانک، پولی را به طرف مقابل (مالک) داده است و برای تضمین بازپرداخت پولش ملک او اعم از خانه یا مغازه رابه رهن خود در می­‌آورد.

حتما بخوانید : آیا میدانید نتیجه رهن کردن خانه هایی که در وثیقه بانک هستند چیست؟

آیا عقد رهن قابل فسخ است؟

عقد رهن نسبت به راهن یعنی وام گیرنده لازم است یعنی یک طرفه حق فسخ عقد رهنی را ندارد ولی نسبت به طرف دیگر یعنی مرتهن یا وام دهنده جایز است. بنابراین مرتهن (بانک یا مستاجر ملک رهنی) هرگاه بخواهد می­تواند عقد رهنی را فسخ کند بدون نیاز به توافق طرف دیگرش.

حتما بخوانید : شیوه تنظیم سند ملکی که در رهن بانک است

فک رهن چیست ؟

وقتی وام گیرنده، بدهی خود را تصفیه کند، مرتهن یا وام دهنده باید اقدام به فک رهن (آزاد کردن) کند. معمولاً وقتی مالک می‌خواهد از بانک وام دریافت می‌کند، قبل از تسلیم پول یا وام، بایداز طریق یکی از دفاتر اسناد رسمی و طی یک قرارداد و عقد رسمی، ملکی از سوی وام گیرنده به وثیقه وام دهنده در آید.

فک رهن چیست ؟
فک رهن چیست ؟

پس از پرداخت بدهی از سوی وام گیرنده، ملک توسط وام دهنده با نماینده او از طریق همان دفترخانه از حالت رهن خارج و ملک آزاد می‌شود که به آن اصطلاحاً فک (جدا شدن) رهن می­‌گویند.

حتما بخوانید : چر اسند قطعی، قطعی نیست؟!!

  • اگر مرتهن فک رهن نکند تکلیف چیست؟

چنانچه مرتهن فک رهن نکند و از تسلیم ملک خودداری کند، راهن (وام گیرنده) می­‌تواند به دادگاه مراجعه و تقاضای دعاوی الزام به فک رهن و الزام به تحویل و الزام به تنظیم سند رسمی ملک نماید.

خرید و فروش اموال و ملک­‌های رهنی اگر در تعارض با حقوق مرتهن (وام دهنده) نباشد غیرنافذ است ولی اگر بعد از عقد و انجام معامله به آن رضایت بدهد، عقد صحیح و نافذ می­شود. در دعوای الزام به فک رهن، نیازی به طرف قرار دادن بانک مرتهن نیست.


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید