سند تک برگی چیست ؟

سند تک برگی چیست

 

سند مالکیت دفترچه پلمپ شده مخصوصی است که اداره ثبت محل وقوع ملک در خصوص عرصه و اعیان (مجتمعاً یا منفرداً) و از روی دفتر املاک صادر می‌کند. دفتر املاک دفتری است که بعد از انجام عملیات مقدماتی ثبت و پس از تایید اقدامات انجام شده مشخصات ملک در آن ثبت می‌شود و پس از آن سند مالکیت ملک صادر می‌شود. در صورت مغایرت مفاد و مندرجات سند مالکیت با دفتر املاک، مندرجات دفتر املاک معتبر است.

سند تک برگی چیست و ماهیت آن نسبت به قانون چیست

مطابق ماده ۱۲ آیین‌نامه قانون ثبت:

برای حقوق ارتفاقی که برای اشخاص در سند مالکیت غیر قید شده است، صاحبان حقوق می‌توانند گواهینامه بگیرند.

سند تک برگی چیست
سند تک برگی چیست

اسناد مالکیت که جدیداً ادارات ثبت صادر می‌کنند به صورت سند تک برگی است و فاقد پلمپ سربی است که سابقاً به اسناد دفترچه‌ای زده می‌شد. این سند مالکیت پس از هربار معامله بایستی توسط خریدار به اداره ثبت مربوطه تحویل شود تا پس از ابطال آن سند جدید به نام خریدار صادر شود، در این اسناد جدید که له آنها سند تک برگ یا تک برگی یا کاداستری گفته می‌شود، نقشه محل موقعیت ملک در مقیاس یک دوهزارم روی سند ملک در قسمت پایین صفحه نشان داده می‌شود.

 حتما بخوانید : چراسند قطعی، قطعی نیست؟!!

ویژگی ها و مندرجات سند تک برگی چیست ؟

سند تک برگی چیست

 • اسناد مالکیت دفترچه‌ای یا تک‌برگی ممکن است به‌ صورت شش‌دانگ، مشاع یا اعیانی صادر شود.
 • سمت راست بالای صفحه، شماره سریال سند و در سمت چپ بالای صفحه استان و شهر و تاریخ صدور سند قید شده است.
 • در متن اصلی سند مشخصات ملک شامل استان، شهرستان، بخش ثبتی، ناحیه، شماره فرعی، اصلی، مفروز و مجزای از قطعه و شماره ملک آمده است.
 • در همین قسمت مساحت به مترمربع، بلوک، سمت، طبقه، تاریخ، ثبت، شماره دفتری املاک، صفحه و شماره ثبت ملک، ذکر شده است.
 • مشخصات خاصی در پایین کادر این قسمت آمده است که شامل نوع ملک، کاربری، وضعیت خاص، بها، نوع و میزان مالکیت، شماره سریال، نشانی ملک و کد پستی می‌شود.
 • از نکات برجسته و متمایز سند تک‌برگی در مقایسه با سند دفترچه‌ای صراحت و ذکر نوع ملک (طلق…)، کاربری (مسکونی…)، وضعیت خاص، نوع مالکیت و نشانی ملک و کدپستی ملک است که در شناسایی ملک اهمیت به سزایی دارد.
 • در پایین‌تر، مشخصات مالک شامل نام، نام خانوادگی، نام پدر، شماره شناسنامه یا ثبت، شماره یا شنایه ملی، محل صدور یا ثبت، تاریخ تولد با ثبت، تابعیت و مستند مالکیت آمده است.
 • در کتدر پایین‌تر، تصویر نقشه کاداستر ملک آمده است که از امتیازات ویژه سند تک‌برگی نسبت به سند دفترچه‌ای است که در شناسایی ملک بسیار موثر است.
 • در کادر آخر صفحه اول سند تک‌برگی، شناسه ملی جغرافیایی املاک و مستغلات (جام) و بارکد آمده است که از امتیازات ویژه سند تک‌برگی نسبت به سند دفترچه ای است و در هویت و اصالت ملک و سند آن اهمیت دارد.
 • در پشت صفحه در بالای کادر اول شماره سریال و شماره اختصاصی فرم آمده است.
 • کادر اول اختصاص به ملاحظات، حدود، مفروزات، منضمات و حقوق ارتفاقی ملک دارد و در ذیل کادر، نام و نام خانوادگی رئیس ثبت اسناد و املاک، و مهر و امضاء آمده است و در انتهای کادر مستند قانونی سند این عبارت قید شده است که:

این سند مالکیت رسمی است و مطابق با ثبت دفتر املاک و بر اساس ماده ۲۲ قانون ثبت صادر و در یک برگ تسلیم می‌شود.

اشتراک گذاری این مطلب

26 thoughts on “سند تک برگی چیست ؟”

 1. سلام خسته نباشید
  من خانه ای خریدم و الان سند تک برگی بنامم صادر شده و به دستم رسیده این ملک قبلا توقیفی داشته ایا الان که سند تک برگیم امده دیگر ملک توقیف ندارد ممنون

  • سلام و درود
   توقیفی باشد امکان نقل و انتقال ندارد. اگر قبلا داشته احتمالا مرتفع شده که شما توانستید سند بزنید. در این حالت مشکلی تهدید نمیکند

 2. سلام
  ما منزلمان رو گذاشتیم فروش
  خریداری پیدا شده که میگه عکس سند رو برای من بفرستید که من به ارزیاب بانک نشون بدم آیا وام بهش تعلق میگیره یا چقدر وام بهش تعلق میگیره
  ایا این درسته که هنوز هیچ جا ما قراردادی ثبت نکردیم با خریدار، عکس سند خونه رو در اختیارشون بذاریم؟ منظورم اینه با عکس سند بعدها سواستفاده نمیشه که؟؟
  ممنون میشم جواب بدید

  • سلام و درود
   بنظر من ریسک نکنید شاید سوء نیتی داشته باشد. اگر اصرار داشت خودتان شخصا با سند با هم بروید نزد ارزیاب تا خیال تان راحت باشد. به هر حال خط جعل و هرگونه سوء استفاده محتمل است.

 3. سلام من یک اپارتمان خریداری کردم سال ٩۵ که یک در از اشپز خانه روی نورگیر باز شده و ما کف نورگیر که شیشه ای است راه میرویم و وسیله میگذاریم و پایانی سال ٩۶ مالک گرفت حالا بعد از ٣ سال یک همسایه -۶٠ را خریده و رفته شهرداری و به ما میگویند باید جمع کنی یا میرود ماده ١٠٠ ولی من جدیدا در سند تک برگی پیدا کردم که نوشته با قید استفاده از کف نورگیر مشاعی واقع در طبقه ٢ ما هم طبق ٢ هستیم ایا کاری میتونه بکنه من یک کپی از سند را بردم گذاشتم رو پروندم

  • سلام و درود
   نورگیر مشاعی است ولی اگر داخل سند قید شده لذا تز طریق شهرداری نتیجه ای نمی گیرد.

 4. خسته نباشید.در مورد ملکی دارای سند منگوله دار که به تازگی تک برگ شده.این سند به اسم یک نفر از خانواده میباشد ۱۰تا مغازه که کلا تو یک سند بنام یک نفر میباشد الان میخواهیم این مغازه هارو هرکدام بنام برادران و خواهران بزنیم تفکیک به چه صورت انجام میشود به گفته اداره ثبت اول باید جدا جدا همه مغازه ها بنام صاحب اول که سند بنامش هست تفکیک و سند بخوره.بعدا میشه بنام بقیه انتقال داد.میخوام بدونم واقعا درسته؟ یا ما سر کاریم.تشکر

  • سلام و درود
   شما می توانید با توافق یکدیگر مغازه ها را بین خود تقسیم کنید و آنرا در محضر یا دفترخانه به صورت رسمی ثبت کنید سپس به برادر خود وکالت کاری بدهید تا اقدامات مربوط به تفکیک سند و سپس انتقال طبق تقسیم نامه را انجام بدهد.
   نتیجه: تقسیم نامه رسمی+وکالت کاری نیاز و خواسته شما را برطرف می کند

 5. سلام
  زمینی خریده ام که دارای سند تک برگی و کاربری مسکونی (در داخل سند کاربری:مسکونی قید شده است)اخیرا شهرداری استان مربوطه میگه کاریری به زراعی تغییر یافته ،اگر اینچنین باشد من خیلی ضررمی کنم ایا تغییر کاربری بثورت برگشت به ی مرحله قبل با توجه به به سند مالکیت امکان پذیر است

  • سلام و درود
   شاید اشتباه رخ داده. پیگیری کنید از مبادی قانونی دیگر تا یقین حاصل شود. به اداره ثبت منطقه مراجعه کنید.

 6. سلام
  در شمال ایران ویلایی خریداری کرده ام که دارای پایانکار شهرداری می باشد ولی در قسمت نوع ملک سند تکبرگ آن زمین مزروعی ثبت شده است.
  آیا مشکلی وجود دارد ؟
  امکان اصلاح سند وجود دارد ؟
  مگر زمین مزروعی امکان دریافت پایانکار دارد ؟
  در ضمن زمین دارای سند ششدانگ عرصه و اعیان می باشد.
  آیا می توان سند را به مسکونی تغییر و مشخصات ویلای ساخته شده در ۱۵ سال پیش را به سند تکبرگ منتقل کرد ؟

  • سلام و درود
   شما ابتدا پروانه ساختمان و پایان کار را ملاحظه کنید و ببینید چه نوع کاربری قید شده است. در نهایت آیا صورتمجلس تفکیکی دریافت کرده اید یا نه. چون در صورتمجلس تفکیکی به مشخصات عرصه و اعیان اشاره شده است.
   اگر پروانه ساخت و پایان کار دارید قطعا کاربری آن باید مسکونی باشد و الا شهرداری در خصوص زمین های کشاورزی دخالتی ندارد.مربوط به جاد کشاورزی و سایر ارگان های دیگر میشود.
   اگر اشتباهی رخ داده برای اصلاح سند باید به اداره ثبت محل وقوع ملک مراجعه کنید.

 7. سلام وقت بخیر
  بنده دو ملک کارکاهی به قیمت ۸۱۸ میلیون تومان و ۲۶۵ میلیون تومان خریداری نمودم که در قولنامه اولیه هم همین مبلغ قید شده است .ولی الان که سند تک برگی صادر شده در قسمت بها به جای ۱۸۸ مبلغ چهار میلیون و پانصد تومان و در سند دیگه به جای ۲۶۵ میلیون تومان شش میلیون و دویست میلیون تومان درج شده !!!!!ایا مشکلی هست؟ خیلی خیلی نگرانم لطفا جواب بدید🙏🙏🙏🙏

  • سلام و درود
   خیر هیچ مشکلی نیست نگران نباشید
   اون قیمت منطقه ای هستش که براساس اون هزینه ثبت و مالیات لحاظ میشه و با قیمت معاملاتی فرق دارد.حتی توی دادگاه ها هزینه دادرسی با قیمت منطقه ای محاسبه می شود. یا مالیات بر ارث هم طبق قیمت منطقه ای محاسبه می شود.
   مبارک باشه.

 8. سلام فراوان وقتتون بخیر
  خواسم بپرسم سند دوبرگی کارخونه که برای ماشین اختصاص داده با تک برگ سند چیه ممنونم

  • سلام و درود
   ما در خصوص سند تک برگی و دفترچه ای ملک توضیح دادیم و سند دوبرگی کارخونه برای ماشین رو متوجه نمیشم.بیشتر توضیح بدید یا از سردفتر اسناد رسمی جویا بشوید.

 9. سلام وقتتون بخیر
  دیروز ملکی رو خریدم که سه دانگ سه دانگ به نام زن و شوهری بود و کپی سند تک برگ اون رو جهت دریافت وام مسکن از خریدار گرفتم
  در قسمت مستند مالکیت نوشته شده است: صلح مشروط شماره …….. توسط دفترخانه اسناد رسمی ………….
  دو سوال دارم از خدمتتون:
  این کلمه صلح مشروط در مستند مالکیت یعنی چی و مشکلی نداره؟
  دوم اینکه بنجاقی که از فروشنده گرفتم شماره بالای اون با شماره ای که در مستند مالکیت نوشته شده مطابق نیست…. باید درخواست بنجاق جدید بدهند فروشنده و یا می توانم از دفتر اسناد رسمی بگیرم.

  • سلام و درود
   صلح مشروط یعنی ملک از مالک قبلی صلح شده و در آن ممکن است شرط فسخ پیش بینی شده که باید با سردفتر اسناد رسمی تنظیم کننده ان مشورت کنید تا ببینید چه شرطی شده یا پشت سند را بخوانید.
   تفاوت در بنچاق یعنی چی. اسم اون مدرک چیه. اگر سند قطعی غیرمنقول است نباید تفاوتی داشته باشد. مدارک رو جهت اطمینان به سردفتر یا وکیل نشان بدهید تا بررسی فنی شود.

 10. با سلام
  بنده سند تک برگ ساختمان ویلایی گرفته ام ولی در قسمت نوع ملک: زمین نوشته شده است و در میزان مالکیت: شش دانگ عرصه و اعیان ذکر شده است. سوالم این است که در قسمت نوع ملک که زمین نوشته شده است آیا سند فقط مربوط به زمین است یا شامل ساختمان هم می باشد؟ و اگر نیست چکار باید کنم؟ با تشکر از راهنمایی شما

  • سلام و درود
   معمولا نوع ملک به صورت طلق یعنی آزاد درج می شود. اما درج ششدانگ عرصه و اعیان با کلمه زمین تناقض دارد. برای رفع اشتباهات ثبتی با اصل سند و کارت ملی به اداره ثبت محل وقوع ملک رجوع کنید تا در صورت وجود اشتباه درخواست اصلاح سند کنید. همچنین اخذ سند فوق و تاریخ احداث بنا روی زمین نیز می تواند به شما کمک کند که سند زمین است یا سند عرصه و اعیانی فعلی.

 11. با سلام
  می خواستم بدونم مساجت ملک در سند تک برگ با احتساب پارکینگ و انباری هست یا خیر؟

  • سلام و درود
   خیر. در صورتمجلس تفکیکی مساحت پارکینگ و انباری جداگانه لحاظ می شود. ضمن اینکه در برخی شهرها در زمان فروش آپارتمان پارکینگ و انباری جداگانه و علاوه بر قیمت ملک فروخته می شود. اما چه برای انها قیمت لحاظ شود یا نه به طور اتوماتیک به مالکیت خریدار منتقل می سود.

 12. با سلام و خسته نباشید خدمت شما
  من یه زمینی رو خریداری کردم که دارای سند تک برگ است . در پشت سند در قسمت توضیحات ذکر شده که ملک فوق در مستثنیات اراضی ملی قرار دارد و صدور سند از نظر اداره منابع طبیعی مورد تایید است ، حالا میخواستم بدونم مشکلی برای پیش میاد یا نه ؟

  • سلام و درود
   با توجه به قید مستثنیات از اراضی ملی پاسخ منفی است. بنابراین مشکلی نخواهید داشت چون زمین فوق جزء اراضی ملی شناخته نشده و از آن بیرون است. ضمناً اگر مشکلی داشته باشد سند بنام اشخاص صادر نمی شود و قابل انتقال نخواهد بود.وجود سند تک برگ دلالت بر عدم وجود مشکل قانونی است.

  • سلام و درود
   عضو کانال تلگرام وکیل رسمی هستید؟
   عضویت در سایت رایگان است چه مشکلی دارید؟

دیدگاه‌تان را بنویسید: