منظور از عرصه و اعیان ساختمان چیست؟

وقتی با قراردادهای ملکی و اسناد زمین ها و ساختمان ها مواجه می شوید، دو اصطلاح بیش از هر عنوانی به چشم می خورد. 

 • عرصه
 • اعیان

شاید برخی از اشخاص منظور از این دو اصطلاح را بصورت دقیق نمی دانند و لازم است این دو اصطلاح را بصورت مختصر و ساده توضیح بدهیم.

 

 

تعرف عرصه:

به زمین و محلی که ساختمان روی آن بنا شده، عرصه گفته می شود.

تعریف اعیان:

ساختمان و بنایی که روی عرصه و زمین ساخته و احداث شده، اعیان گفته می شود.

 

 

نکته1:

با توجه به سند ملک و یا مقررات و ضوابط محلی یک ملک اعم از عرصه یا اعیان دارای کاربری مشخصی می باشد. مثلا: اداری،مسکونی،تجاری،کشاورزی و غیره. بنابراین در هنگام خرید املاک و مستغلات مثل زمین یا آپارتمان حتما به نوع کاربری آن که در گواهی ساختمان یا همان پایان کار توجه کنید. چون مشاغل تجاری نمی توانند در محلی که دارای کاربری مسکونی است فعالیت کنند و بالعکس.

نکته2:

هنگام معاملات مربوط به خرید و فروش آپارتمان باید توجه کنید که زمین های اوقافی اولاً قابل خرید و فروش نیستند و صرفاً با مجوز اداره اوقاف برای مدت معینی اجاره داده می شوند. ثانیاً زمین های اوقافی معمولا عرصه و یا اعیان آن اجاره داده می شود و لذا ششدانگ همیشه شامل عرصه و اعیان نمی شود. آندسته از افرادی که قصد خرید ملک و آپارتمان دارند باید دقت کنند که در برخی نقاط شهرها زمین ها اوقافی هستند و حتما معاملات راجع به آنها باید با اجازه اداره اوقاف مربوطه باشد. هرچند برخی ادارات اوقاف اجازه ساخت اعیانی روی عرصه را نیز به مستاجرین می دهند.

 

 

در پایان قابل ذکر است که در برخی سوالات کاربران و مراجعین این بحث مطرح است که در محاسبه یک ملک مانند آپارتمان چه معیاری وجود دارد؟ آیا بالکن و یا انباری و غیره جز مساحت مندرج در سند مالکیت می شوند یا خیر؟ در موقع فروش یک آپارتمان آیا آنچه در خصوص متراژ نوشته شده اعم از مساحت آپارتمان و انباری و بالکن است یا خیر؟

این موضوع را در مقاله ای دیگر بصورت مفصل پیگیری خواهیم کرد.

 

نویسنده: محمدرضا فولادی- نویسنده کتاب شرح و راهنمای تنظیم مبایعه نامه املاک و مستغلات

4 پاسخ
  • مدیر سایت
   مدیر سایت گفته:

   سلام و درود
   انشالله به زودی مقاله قسمت دوم که در پایان مقاله اشاره شد منتشر می شود. کمب صبور باشید.ضمنا با عضویت در کانال تلگرام وکیل رسمی می توانید به روز باشید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *