تبعات انعقاد قرارداد اجاره با غیر مالک

شاید تا شما بعنوان یک مشاور املاک یا مستاجر با این نمونه قراردادها مواجه شده اید که فردی که با او قرارداد اجاره را منعقد کردید مالک اصلی نیست. چون ملک متعلق به فرزندش یا یکی از نزدیکانش است و حتی اجاره بهای ماهانه هم به همین فرد پرداخت می شود. خوب اگر در پایان اجاره شما قصد تخلیه ملک استیجاری را داشتید، وجه قرض الحسنه یا به قول معروف ودیعه را از چه کسی باید دریافت کنید؟

 

 

اخیرا یکی از ارباب رجوعان به دفترم با دعوایی تخت عنوان تخلیه از سوی مالک اصلی مواجه شده بود و اظهار می کرد که من این خانه را اجاره کرده ام اما الان موجر که یک پسر حدودا 17 ساله است با استخدام یک وکیل مترصد گرفتن حکم تخلیه آپارتمان می باشد در حالی که هنوز مدت اجاره تمام نشده است. حال چه کار باید کنم؟

 

بعد از مشاوره ای که با وی داشتم متوجه شدم که در زمان تنظیم قرارداد مالک اصلی حدودا 15 سال داشته و زیر قرارداد را وی و مادرش امضا زده اند و از طرفی تمام پول پیش یا قرض الحسنه نیز نقدا به وی پرداخت شده و اجاره بهای ماهانه نیز به حساب مادرش واریز شده است. در حالی که سند بنام پسرش که مالک قانونی است می باشئ و مادر هم قیم او نیست زیرا پدرش فوت کرده ولی پدربزرگش زنده است و قانونا ولی او محسوب می شود.

 

در این شرایط تمام امورات مالی این مالک باید به توسط و امضای پدربزرگش انجام شود که ذر این پرونده ذیل قرارداد اجاره را امضا نکرده است. و از طرفی در داخل و زیل اجاره نامه نیز به صراحت قید نشده که قرض الحسنه به مادرش پرداخت شده و فقط نوشته شده که نقدا به موجر پرداخت شد.

 

واقعیت این است که مشاور املاک نباید از ابتدا چنین اجاره نامه ای را تنظیم می کرد و مستاجر هم نباید بدون توجه به اینکه ایا مادر قیم نامه دارد یا نه چنین اجاره نامه ای را امضا می کرد. و حتی این اقدام مشاور املاک تخلف صنفی هم محسوب می شود.

 

در این مورد مستاجر باید بداند که حکم تخلیه بر علیه او صادر خواهد شد و جای شکی نیست. فقط باید اقدام به طرح دعوای تقابل و جلب ثالث علیه موجر و پدربزرگش و مادرش نماید تا با اثبات تسلیم قرض الحسنه به مادر موجر، بتواند ضمن تخلیه محل استیجاری، وجه ودیعه یا قرض الحسنه را دریافت کند.

 

نویسنده: محمدرضا فولادی- وکیل و مشاور حقوقی و نویسنده کتاب راهنمای تنظیم اجاره نامه املاک و مستغلات

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *