تاریخ تحویل ملک در قراردادهای فروش و مبایعه نامه های ملکی چه زمانی است؟

اگر قصد فروش ملک و اپارتمانی را دارید آیا میدانید تاریخ تخلیه و تحویل آن به خریدار چه زمانی است؟ ممکن است خیلی به این موضوع توجه نکرده اید اما واقعیت این است که بسیاری از خریداران برخلاف تعهد قبلی در مبایعه نامه، در زمان سر رسید پرداخت ثمن معامله به هر دلیلی توان پرداخت به موقع بدهی و مبلغ باقیمانده قرارداد را ندارند و متاسفانه بازهم هستند افرادی که با قصد استفاده نامشروع و مکارانه با زخمی کزدن قراردادها و پرداخت مبلغ ناچیزی از ثمن معامله و قفل کردن انتقال بعدی آن، فروشندگان را در شرایط نامساعد و نابرابر قرار می دهند. خوب را هکار چیست تا در دام این وضعیت قرا نگیریم؟

 

 

اگر فکر می کنید که مشاور املاک باید ذهن دو طرف معامله را بخواند و بر اساس آن معامله ای را تنظیم کند، سخت در اشتباهید! چون مشاورین املاک آنچه را که خریدار و فروشنده ملک با هم توافق کرده اند را در مبایعه نامه وارد می کنند و اگر هم شما آگاهی و اطلاعی ندارید بر اساس آنچه که رویه خودشان است تنظیم می کنند که ممکن است به ضرر و یا بنفع شما باشد اما قطعیتی ندارد.

 

برای مثال: شما پیش خودتان و با مشورت قبلی با خانواده قصد کرده اید با فروش ملک خود از محل ثمن قرارداد زمین یا اپارتمانی را بخرید یا جایی سرمایه گذاری کنید. خوب این شما هستید که باید به خریدار اطلاع بدهید که ثمن معامله را کی و جه زمانی بپردازد. آنچه که شما به طرف تان می گویید پس از توافق باید توسط مشاور املاک در قرارداد قید شود و مشاور املاک صرفا حق تحریر انرا دارد ولاغیر. پس کوتاهی نکنید چون نتیجه آن و ضررش به خود شما برمی گردد.

 

خوب با این توضیحات، خریدار قبول می کند که ثمن معامله را طی سه یا چهار مرحله به شما پرداخت کند. و در مقابل هم از شما می خواهد که ملک را به وی تحویل دهید. یا از شما می خواهد که اجازه بدهید ملک را رهن بدهد تا از محل رهن بخشی از بدهی اش را جبران کند. من به عینه شاهد این قضیه بوده ام که پس از پرداخت 30 درصد ثمن معامله، به خریدار اجازه داده شد تا ملک را اجاره بدهند و چیزی حدود 10 درصد دیگر از محل رهن به فروشنده پرداخت و متاسفانه الباقی ثمن معامله پرداخت نشد!

 

و فروشنده نه حق فسخ قرارداد را داشت و نه می توانست مستاجر را زودتر از موعد بیرون کند و به اصطلاح میک را تخلیه کند و نه فرصتی داشت که به دادگاه مراجعه کند تا حقش را بگیرید. همه این شرایط برمی گشت به ناآگاهی و بی اطلاعی و عدم دور اندیشی.

 

راهکار چیست؟

خیلی ساده است. اول اینکه تا زمانی که 85 درصد از کل ثمن معامله را دریافت نکرده اید، ملک را تحت هیچ شرایطی تخلیه و در اختیار خریدار قرار ندهید. یعنی حتی تخلیه هم نکنید! می دونید چرا؟ چون ممکن است خریدار شبانه با شکستن قفل و آوردن اثاثیه و با در دست داشتن مبایعه نامه ادعا کند ملک را تحویل گرفته و شما می مانید و طی کردن مسیر طولانی دادگاه و کلانتری و حاصل آن هم هیچ…

خوب پس تا وقتی که 85 درصد ثمن معامله را دریافت نکرده اید آنهم بصورت نقد یا درقالب چک تضمین شده به هیچ وجه انرا حتی اجاره یا رهن هم ندهید مگر اینکه با رهن دادن ملک به 85 درصد کل ثمن معامله دست پیدا کنید.

 

در مرحله بعد برای خود اختیاز فسخ معامله را نیز در صورت عدم پرداخت باقیمانده ثمن معامله پیش بینی کنید. چیزی که متاسفانه در بیش از 90 درصد قراردادهای ملکی اصلا پیش بینی نمی شود و تازه کلیه خیارات قانونی هم ساقط می شود.

 

نویسنده: محمدرضا فولادی- موسس گروه حقوقی و وب سایت وکیل رسمی

 

 

2 پاسخ
 1. محمد
  محمد گفته:

  سلام
  خسته نباشید
  حالااگرمتاسفانه این اشتباه روکردیم ومتوجه شدیم که خریدارپول کافی برای تحویل ملک ندارد
  ودرقراردادهم ذکرشده بودکه باقیمانده پس ازتخلیه نقداتصفیه وبه خریدارتحویل میگردد
  وضرروزیان روزانه هم درصورت عدم تعهدات تعیین شده بود
  بایدچه کنیم
  تخلیه کنیم وبعدشکایت
  یاتخلیه نکنیم
  تاطرف مقابل شکایت کند
  درصورت تخلیه نکردن
  تکلیف ضرروزیانی که بایدبپردازیم چه میشود؟؟؟؟

  پاسخ
  • مدیر سایت
   مدیر سایت گفته:

   سلام و درود
   بستگی به شیوه نوشتن شرط دارد. به هر حال اگر تعهد به تحویل دادید ناگزیر از تخلیه هستید و الا باید خسارت بپردازید. مگر اینکه تحویل و دریافت وجه همزمان باشد.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *