Home / مقالات آموزشی / آیا میدانید نتیجه رهن کردن خانه هایی که در وثیقه بانک هستند چیست؟

آیا میدانید نتیجه رهن کردن خانه هایی که در وثیقه بانک هستند چیست؟

با توجه به فصل نقل و انتقالات در خانه های استیجاری به صورت مکرر با این پرسش از سوی اشخاص مختلف مواجه می شویک که قبلاً خانه ای را رهن گرده اند و متوجه این موضوع نبوده اند که خانه مورد نظر در رهن بانک است و یا اینکه میدانستند در رهن بانک است اما از نتیجه چنین قرارداد رهنی باخبر نبوده اندو حال که نزدیک به پایان موعد قرارداد رهن یا رهن و اجاره هستند، مالک ناپدید و مجهول المکان شده و اخیراً نیز از طرف بانک نامه ای با عنوان تخلیه ملک به درب منزل شان واصل شده است. سوال اینجاست که در این شرایط حق و حقوق و مطالبات راهن یا به قول عرفی مستاجر ملک چه می شود؟

 

 

این موضوع و به عبارت بهتر این مشکل یکی از اختلافات حقوقی و ملکی است که گریبان گیر بسیاری افراد در این فصل از سال شده و مشکلاتی را برای جابجایی به وجود می آورد و مستتاجرین را در وضعیت استیصال و معلقی قرار می دهد.

 

ازیک طرف با نامه بانک جهت تخلیه مواجه اند و از سویی قصد تخلیخ ملک و آپارتمان را دارند اما خبری از مالک نیست زیرا بواسطه بدهکاری به بانک به نوعی اقدام به کلاهبرداری از مستاجر نموده است و متاسفانه در بدو تنظیم قرارداد هم به این موضوع نه از سوی مستاجر و نه از سوی مشاور املاک توجه نشده است.

 

واقعیت این است که بانک اصطلاحاً طلبکار مقدم و با وثیقه محسوب شده و تا زمانی که طلبش را از محل فروش ملک طی تشریفات قانونی برداشت نکرده، نوبت به مستاجر نمی رسد. و البته باید اشاره شود که معمولا رویه بانکها به گونه ای است وقتی اقدام قانونی می کنند که رقم و مبلغ اصلی و دیرکرد به میزان کل قیمت خانه برسد و بعد اقدام به تملک قانونی آن از طریق طرح دعوا در دادگاه یا از طریق اجرای ثبت اقدام می کنند.

 

تکلیف مستاجر و بعبارتی راهن این است که راهی جز طرح دعوای حقوقی در دادگاه صالح علیه مالک برای مطالبه طلب خود ندارد. و معمولاً هم این دعوا هر چند به ظاهر کلاهبرداری و فریب در انجام معامله است اما از نگاه حقوقی و فنی یک دعوای حقوقی محسوب می شود.

 

در پایان توصیه ما این است که حتی المقدور خانه ها و آپارتمان هایی را که در رهن هستند را اجاره و یا رهن نکنید مگر اینکه مبلغ بدهکاری مالک به بانک ناچیز باشد در مقابل ارزش ملک یا مالک شخص قابل اعتمادی است و تلاش در پرداخت بدهی خود به بانک دارد و یا اینکه مبلغی که شما بابت رهن پرداخت می کنید خیلی زیاد نباشد تا در چنین شرایطی زیان مالی سنگینی به شما وارد نشود.

 

نویسنده: محمدرضا فولادی – وکیل پایه یک دادگستری. نویسنده کتاب شرح و راهنمای تنظیم اجاره نامه املاک مسکونی

About مدیر سایت

مطالعه کنید

فیلم آموزشی کوتاه: دعوای تسلیم ملک قبل از تنظیم سند رسمی

اگر خانه یا آپارتمانی خریدید و ملک مزبور فاقد سند رسمی تفکیکی بود و فروشنده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

There are no products